Životna sredina

Kosovo* zaustavlja radove dok revidira stav oko mini hidroelektrana

Kosovo zaustavlja radove mhe

Foto: Anika Richmann, Pixabay

Objavljeno

21.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

KelKos je, izgleda, pod istragom zbog svojih projekata u Štrpcu, a Matkos preti međunarodnom arbitražom. Nove vlasti navode da Kosovo* prilagođava politiku koja se tiče gradnje mini hidroelektrana potrebama građana i tvrde da će se usredsrediti na zaštitu životne sredine.

Vladi u Prištini nije poznato u kom su stanju vodotokovi i ona namerava da izradi plan upravljanja prema podacima iz predstojećeg pregleda, otkrio je jedan zvaničnik iz novog kabineta. Zamenik ministra infrastrukture i životne sredine izjavio je da su neki ulagači obavešteni da bi Kosovo* moglo privremeno da im zakoči projekte mini hidroelektrana i dodao da će izdavanje dozvola biti suspendovano.

Postojeće dozvole se ne ukidaju, naglasio je Avni Zogijani i rekao da je inspekcija poslata na gradilišta u Štrpcu. On je posetio Donju Bitinju, gde meštani zbog podizanja male hidroelektrane nemaju vodu već dva meseca.

Na celoj teritoriji je 14 aktivnih malih hidroelektrana i 21 projekat u razvoju

Srbi i Albanci već preko godinu dana zajedno protestuju protiv više ovakvih poduhvata u opštini na jugu. Na celoj teritoriji je 14 aktivnih malih hidroelektrana i 21 projekat u razvoju.

Zogijani tvrdi da su vlasti dosad služile jedino poslovnim interesima i gledale samo na razvoj infrastrukture. Po njegovom mišljenju, politika će morati da se dovede u ravnotežu s potrebama građana i fokus se pomera na životnu sredinu.

Taj zvaničnik je sugerisao da je bilo korupcije i pravnih prestupa pri izdavanju dozvola. Saglasnosti koje se tiču okoline i druga dokumentacija bile su samo formalnost, jer nisu stručno sastavljene, podvukao je i nagovestio da tužioci istražuju slučaj u Dečanu.

KelKos Energy Shpk, pod kontrolom austrijske kompanije Kelag-Kärntner Elektrizitäts AG, tamo ima tri male hidrocentrale. Zogijani je izjavio da je moguće da je firma počinila prevaru jer nije izgradila branu, što je bila obavezna, i da ima kontroverzi u građevinskim radovima.

Zogijani: Moguće je da je bilo korupcije i pravnih prestupa u izradi dozvola

Matkos Group iz Prištine, koji ima projekte u Štrpcu, odmah je zapretio arbitražom u Londonu.

U odvojenoj objavi na Fejsbuku, Zogijani je napisao da se prioriteti u upravljanju vodama menjaju i na prvo mesto stavio pijaću vodu i agrobiznis, a slede industrija i energetika. On je izjavio da je ekonomska korist od malih hidroelektrana, a najviše su derivacione, mnogo manja od štete po lokalna domaćinstva i poljoprivredu.

Ta tehnologija uništava staništa i onemogućava navodnjavanje, jer se vodotok preusmerava u kilometre cevi. Zamenik ministra je ocenio da se ona primenjuje iskjučivo zato što je jednostavnija i jeftinija.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

21. februar 2020. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

21. februar 2020. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

21. februar 2020. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

21. februar 2020. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu