Životna sredina

ContourGlobal odustao od termoelektrane na Kosovu* i uglja uopšte

ContourGlobal termoelektrana Kosovo

Foto: Josep Monter Martinez, Pixabay

Objavljeno

17.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Strani investitor se suočio sa zastojem usled regulatornih barijera i manjka izvora finansiranja za planirani blok na lignit Kosova e Re. ContourGlobal je obavestio deoničare da neće moći da ispuni zacrtane ciljeve na vreme i da napušta projekat termoelektrane na Kosovu* te da se više neće baviti ugljem.

Naglasak je prešao na čiste tehnologije i više neće biti ulaganja u ugalj, saopštio je ContourGlobal Plc. Kompanija sa sedištem u Sjedinjenim Državama i listirana na berzi u Londonu obavestila je investitore u tromesečnom izveštaju o zaradi da je odustala od kontroverzne termoelektrane na Kosovu* od najmanje 450 megavata. U razvoju projekta postrojenja Kosova e Re, koji je trebalo da troši pomenuto fosilno gorivo, nije moguće ispuniti potrebne rokove, dodala je i otkrila da potpuno izlazi iz ovog sektora.

Planirani sistem na ugalj zamenio bi zastarele pogone na lignit i pokrio bi polovinu domaće potražnje za strujom. ContourGlobal je kao razlog naveo „političku situaciju.“

Predsednik i generalni direktor kompanije Joseph Brandt izjavio je da se premijer Albin Kurti „javno protivio projektu“ i optužio njegov kabinet da ništa nije preduzeo.

Promena političkog ambijenta

Nova Vlada Kosova* je na dužnost stupila pre više od mesec dana. Prethodni kabinet se držao planirane termoelektrane i nakon što ju je Svetska banka odbacila i kasnije, kada je Energetska zajednica pokrenula spor zbog državne pomoći za projekat na Kosovu*.

Parlament je po odredbama iz ugovora trebalo da do maja pruži garancije procenjene na 350 miliona evra ili da rizikuje penale od 19,7 miliona. Zasad nema informacija o bilo kakvom dogovoru dve strane u vezi s napuštanjem projekta.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija transbalkanski koridor ems kodar ugovor bajina basta obrenovac matejic

EMS potpisao ugovor za još jednu deonicu Transbalkanskog koridora – dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta

17. mart 2020. - Transbalkanski koridor spaja balkanske zemlje i članice EU - Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

17. mart 2020. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

17. mart 2020. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

severna makedonija solar kontek asi trade probistip

Turski Kontek preuzima projekat solarne elektrane u Severnoj Makedoniji

17. mart 2020. - Turska firma Kontek Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon je u postupku preuzimanja projekta za gradnju solarne elektrane snage