Životna sredina

ContourGlobal odustao od termoelektrane na Kosovu* i uglja uopšte

ContourGlobal termoelektrana Kosovo

Foto: Josep Monter Martinez, Pixabay

Objavljeno

17.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Strani investitor se suočio sa zastojem usled regulatornih barijera i manjka izvora finansiranja za planirani blok na lignit Kosova e Re. ContourGlobal je obavestio deoničare da neće moći da ispuni zacrtane ciljeve na vreme i da napušta projekat termoelektrane na Kosovu* te da se više neće baviti ugljem.

Naglasak je prešao na čiste tehnologije i više neće biti ulaganja u ugalj, saopštio je ContourGlobal Plc. Kompanija sa sedištem u Sjedinjenim Državama i listirana na berzi u Londonu obavestila je investitore u tromesečnom izveštaju o zaradi da je odustala od kontroverzne termoelektrane na Kosovu* od najmanje 450 megavata. U razvoju projekta postrojenja Kosova e Re, koji je trebalo da troši pomenuto fosilno gorivo, nije moguće ispuniti potrebne rokove, dodala je i otkrila da potpuno izlazi iz ovog sektora.

Planirani sistem na ugalj zamenio bi zastarele pogone na lignit i pokrio bi polovinu domaće potražnje za strujom. ContourGlobal je kao razlog naveo „političku situaciju.“

Predsednik i generalni direktor kompanije Joseph Brandt izjavio je da se premijer Albin Kurti „javno protivio projektu“ i optužio njegov kabinet da ništa nije preduzeo.

Promena političkog ambijenta

Nova Vlada Kosova* je na dužnost stupila pre više od mesec dana. Prethodni kabinet se držao planirane termoelektrane i nakon što ju je Svetska banka odbacila i kasnije, kada je Energetska zajednica pokrenula spor zbog državne pomoći za projekat na Kosovu*.

Parlament je po odredbama iz ugovora trebalo da do maja pruži garancije procenjene na 350 miliona evra ili da rizikuje penale od 19,7 miliona. Zasad nema informacija o bilo kakvom dogovoru dve strane u vezi s napuštanjem projekta.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

17. mart 2020. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

17. mart 2020. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

17. mart 2020. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

17. mart 2020. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom