Reforme u regionu Zapadnog Balkana moraju se ubrzati kako bi se ispoštovali planirani rokovi za spajanje tržišta električne energije. Uspostavljanje pravnog okvira usklađenog sa Trećim energetskim paketom i osnivanje berzi električne energije su ključni preduslovi za to, ali još nisu ispunjeni u svim zemljama regiona, saopštio je Sekretarijat Energetske zajednice (EnZ) povodom objavljivanja najnovijeg Izveštaja o električnoj energiji za Zapadni Balkan (WB6 Electricity Monitoring Report).
Izveštaj naglašava pozitivne pomake u uspostavljanju dan-unapred tržišta u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.
Nakon što je pripremljen Izveštaj, Albanija je obavestila Sekretarijat da je Vlada ove zemlje 15. maja donela odluku o formiranju berze električne energije (APEX). Sekretarijat je pozdravio ovu odluku i naveo da je dobio i potvrdu albanskih vlasti da se odustalo od spajanja dve državne kompanije KESH i OSHEE, potez koji je izazvao zabrinutost međunarodnih partnera. Izveštaj, međutim, ukazuje na značajna kašnjenja u razdvajanju delatnosti operatora distributivnog sistema OSHEE.
Razvoj berzi – napredak u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji
BELEN, crnogorska kompanija zadužena za uspostavljanje dan-unapred tržišta, odabrala je Nord Pool kao svog strateškog partnera, navodi se u Izveštaju i dodaje da se očekuje da će Crnogorska berza električne energije (MEPX) početi sa radom u prvom kvartalu 2020. godine.
Severna Makedonija napredovala je u operacionalizaciji operatora tržišta električne energije MEMO, koji je u fazi licenciranja. Vlada ove države će morati da donese odluku o tome da li da imenuje MEMO za operatora dan-unapred tržišta ili da ga izabere na tenderu.
Prekogranično balansiranje – urađena analiza regulative
Severna Makedonija, kako se navodi u Izveštaju, nastavlja da odlaže usvajanje novih pravila za balansiranje, koja je trebalo da budu objavljena još u septembru 2018. godine.
Analiza propisa u oblasti prekograničnog balansiranja, sprovedena kao deo Programa za povezivanja tržišta energije na Zapadnom Balkanu, pokazala je da je obezbeđivanje balansnih kapaciteta definisano na godišnjem nivou i da nedostaje postupak pretkvalifikacije za one koji ovu uslugu pružaju.
Regionalna raspodela kapaciteta – Srbija do kraja maja da otkloni kršenje zakona EU
U Izveštaju se navodi da bi spor o raspodeli kapaciteta između operatora prenosnog sistema Kosova* i Srbije trebalo da bude rešen, i podseća da je Ministarski savet EnZ doneo odluku kojom se od Srbije traži da do kraja maja otkloni nepravilnosti koje predstavljaju kršenje propisa EU.
Na drugoj strani, napredak u obezbeđivanju uslova za stupanje na snagu Sporazuma o povezivanju između KOSTT-a i ENTSO-E zavisi od licenciranja srpskog snabdevača na Kosovu*.
Međusektorske mere – projekat tehničke pomoći za razdvajanje ODS-a
U Izveštaju se navodi da je ostvaren vidljiv napredak ka finalizaciji razdvajanja i sertifikacije operatora prenosnih sistema na Kosovu* i u Severnoj Makedoniji.
BiH ostaje jedina zemlja Zapadnog Balkana u kojoj još nije pokrenut postupak sertifikacije zbog nedostatka propisa koji su u skladu sa zahtevima o razdvajanju Trećeg energetskog paketa.
Osim Severne Makedonije, gde je u periodu od objavljivanja poslednjeg izveštaja završeno funkcionalno razdvajanje operatora distributivnog sistema, u drugom zemljama u kojima je ovo pitanje bilo otvoreno nije postignut napredak u pravnom i funkcionalnom razdvajanju.
Da bi pomogao zemljama regiona Sekretarijat je pokrenuo projekat tehničke pomoći za efikasno sprovođenje, praćenje i izveštavanje o funkcionalnom razdvajanju operatora distributivnih sistema (ODS) u okviru Programa za povezivanja tržišta energije na Zapadnom Balkanu.
U sektoru maloprodaje električne energije jedini napredak je postigla Severna Makedonija izborom garantovanog i rezervnog snabdevača u konkurentnom tenderskom postupku.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.