Životna sredina

Zelena agenda za Zapadni Balkan podržana na regionalnom samitu u Sofiji

Zelena agenda za Zapadni Balkan samitu Sofiji

Slika: Republic of Bulgaria Council of Ministers

Objavljeno

10.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bugarski premijer Boyko Borissov izjavio je da su se zemlje Jugoistočne Evrope koje nameravaju da se priključe Evropskoj uniji složile sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan. U Sofiji je u okviru Berlinskog procesa organizovan samit, na kojem je predsednik Vlade Severne Makedonije Zoran Zaev bio ravnopravni domaćin.

Vodeći zvaničnici i zvaničnice Evropske unije, njenih članica i šefovi vlada zemalja Jugoistočne Evrope učestvovali su danas na samitu u Sofiji. Organizovan je u okviru Berlinskog procesa. Premijer Bugarske Boyko Borissov izjavio je da su lideri država regiona koje rade na priključenju EU prihvatili Zelenu agendu za Zapadni Balkan.

„Želimo da ljudi ovde imaju bolje prihode i hoćemo da zadržimo te ljude u regionu“, izjavio je.

https://youtu.be/o410pROa3ng

Ogroman potencijal za rast i zapošljavanje

Prihvatanje akcionog plana za zajedničko tržište u regionu i pomenuta agenda podstaći će rast privrede i, istovremeno, rešavanje neke od povezanih izazova u oblastima životne sredine i zdravstva te omogućiti ogroman potencijal za razvoj i otvaranje radnih mesta, rekao je premijer Severne Makedonije Zoran Zaev, koji je s Borissovim bio domaćin sastanka.

Zajedničko regionalno tržište je faza u pridruživanju Jedinstvenom evropskom tržištu.

Zaev: Ušli smo u novu fazu saradnje

Zaev je naglasio da će garantni fond za Zapadni Balkan omogućiti 20 milijardi evra investicija, uz planirane grantove od devet milijardi evra. „Ušli smo u novu fazu saradnje“, podvukao je.

Korak ka privredi bez emisija CO2

Nemačka kancelarka Angela Merkel čestitala je na napretku u tranziciji ka privredi bez emisija ugljen-dioksida i to u vreme udarca pandemije oboljenja COVID-19. „Morate da sarađujete jedni s drugima. Ne zaboravite to. Veoma je važno“, izjavila je.

„Morate da sarađujete jedni s drugima“, kazala je zapadnobalkanskim vladama nemačka kancelarka Angela Merkel

Ova inicijativa je deo Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan. On treba da se sprovede kroz fondove IPA III. Zelena agenda za Zapadni Balkan je nacrt za klimatsku akciju, cirkularnu ekonomiju, biodiverzitet, održivi sistem za snabdevanje hranom i ruralna područja i borbu protiv zagađenja.

Razvojni plan Evropske unije otvara mogućnosti za zelenu tranziciju

U pomenutom razvojnom planu određeni su projekti na polju održivog transporta, čiste energije, životne sredine i klime, digitalizacije, ljudskog kapitala i privatnog sektora. Neke od ključnih oblasti su obnovljivi izvori energije, odbacivanje uglja, masovna energetska obnova zgrada (Renovation Wave) i upravljanje otpadom i otpadnim vodama.

Sastanku su prisustvovali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, potpredsednik tog tela i njegov visoki predstavnik za inostrane poslove i bezbednosnu politiku Josep Borell i komesar za susedstvo i proširenje EU Olivér Várhelyi.

Na samitu, koji je zbog pandemije virusa korona u najvećem delu održan preko video-veze, bili su i predstavnici Regionalnog saveta za saradnju, Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO), Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA), Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

10. novembar 2020. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

10. novembar 2020. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

10. novembar 2020. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

10. novembar 2020. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti