OIE

Vulcan Energy u Nemačkoj otvorio prvo postrojenje za proizvodnju litijuma u Evropi

Vulcan Energy Nemackoj prvo postrojenje proizvodnju litijuma Evropi

Foto: Vulcan Energy Resources

Objavljeno

01.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vulcan Energy Resources je sagradio postrojenje za optimizaciju ekstrakcije litijuma – LEOP, koje taj element izdvaja iz geotermalnih voda u dolini Gornje Rajne. To je prva proizvodnja litijuma bez neto emisija gasova s efektom staklene bašte na svetu. Inače, izvlačenje ovog alkalnog metala iz slane vode takođe mnogo manje šteti životnoj sredini nego projekti na slaništima i rudnici, koji su proteklih godina izazvali proteste u Srbiji kao i u Portugalu i Severnoj i Južnoj Americi.

Postrojenje LEOP kompanije Vulcan Energy nalazi se u Landau u Nemačkoj. Služi optimizaciji proizvodnje, obuci i kvalifikaciji proizvoda. Objekti za komercijalnu proizvodnju su u izgradnji. Investicija je vredna 40 miliona evra. Ova firma sa sedištima u Australiji i Nemačkoj, gde se kotira na berzama akcija, saopštila je da očekuje da će prva faza biti dovršena u roku od dve i po godine.

Početak komercijalne proizvodnje se očekuje u roku od dve i po godine

Sa početkom ekstrakcije iz najvećeg nalazišta u Evropi, u dolini Gornje Rajne, to će biti prvo postrojenje na kontinentu za proizvodnju litijumskih jedinjenja sa potpuno domaćim lancem vrednosti, stoji u objavi. Vulcan Energy je naveo da će tako omogućiti stvaranje lanca snabdevanja za evropske proizvođače električnih vozila.

LEOP je pušten u pogon nakon trogodišnjih pilot-projekata, između ostalog u Landau i obližnjem Inshajmu, na jugozapadu zemlje. Proizvodiće „tone litijum hlorida“, saopšteno je.

Kompanija dodaje da je dokazala da se ekološki prihvatljiva tehnologija A-DLE (direktna ekstrakcija litijuma adsorpcijom), koja se danas koristi za deset odsto svetske proizvodnje litijuma, uspešno može primeniti u dolini Gornje Rajne. Napajanje i toplotna energija će dolaziti iz kogeneracione termalne elektrane, dodaje Vulcan Energy.

U dolini Gornje Rajne je s uspehom uvedena ekološki prihvatljiva proizvodnja litijuma iz slane vode

Proizvođač već ima ugovore o otkupu litijumskih jedinjenja sa kompanijama Stellantis, Volkswagen, Renault, Umicore i LG Energy Solutions. To će doprineti stvaranju konkurentne i održive industrije baterija u Evropi duž celog lanca vrednosti, istakao je Vulcan Energy.

Kada pokrene prvu fazu komercijalne proizvodnje, tvrdi kompanija, isporučiće dovoljno litijum-hidroksida za 500.000 električnih vozila. Projekat uključuje snabdevanje lokalnih zajednica grejanjem iz obnovljivih izvora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

1. decembar 2023. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

1. decembar 2023. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

1. decembar 2023. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

1. decembar 2023. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana