Vulcan Energy Resources je sagradio postrojenje za optimizaciju ekstrakcije litijuma – LEOP, koje taj element izdvaja iz geotermalnih voda u dolini Gornje Rajne. To je prva proizvodnja litijuma bez neto emisija gasova s efektom staklene bašte na svetu. Inače, izvlačenje ovog alkalnog metala iz slane vode takođe mnogo manje šteti životnoj sredini nego projekti na slaništima i rudnici, koji su proteklih godina izazvali proteste u Srbiji kao i u Portugalu i Severnoj i Južnoj Americi.
Postrojenje LEOP kompanije Vulcan Energy nalazi se u Landau u Nemačkoj. Služi optimizaciji proizvodnje, obuci i kvalifikaciji proizvoda. Objekti za komercijalnu proizvodnju su u izgradnji. Investicija je vredna 40 miliona evra. Ova firma sa sedištima u Australiji i Nemačkoj, gde se kotira na berzama akcija, saopštila je da očekuje da će prva faza biti dovršena u roku od dve i po godine.
Početak komercijalne proizvodnje se očekuje u roku od dve i po godine
Sa početkom ekstrakcije iz najvećeg nalazišta u Evropi, u dolini Gornje Rajne, to će biti prvo postrojenje na kontinentu za proizvodnju litijumskih jedinjenja sa potpuno domaćim lancem vrednosti, stoji u objavi. Vulcan Energy je naveo da će tako omogućiti stvaranje lanca snabdevanja za evropske proizvođače električnih vozila.
LEOP je pušten u pogon nakon trogodišnjih pilot-projekata, između ostalog u Landau i obližnjem Inshajmu, na jugozapadu zemlje. Proizvodiće „tone litijum hlorida“, saopšteno je.
Kompanija dodaje da je dokazala da se ekološki prihvatljiva tehnologija A-DLE (direktna ekstrakcija litijuma adsorpcijom), koja se danas koristi za deset odsto svetske proizvodnje litijuma, uspešno može primeniti u dolini Gornje Rajne. Napajanje i toplotna energija će dolaziti iz kogeneracione termalne elektrane, dodaje Vulcan Energy.
U dolini Gornje Rajne je s uspehom uvedena ekološki prihvatljiva proizvodnja litijuma iz slane vode
Proizvođač već ima ugovore o otkupu litijumskih jedinjenja sa kompanijama Stellantis, Volkswagen, Renault, Umicore i LG Energy Solutions. To će doprineti stvaranju konkurentne i održive industrije baterija u Evropi duž celog lanca vrednosti, istakao je Vulcan Energy.
Kada pokrene prvu fazu komercijalne proizvodnje, tvrdi kompanija, isporučiće dovoljno litijum-hidroksida za 500.000 električnih vozila. Projekat uključuje snabdevanje lokalnih zajednica grejanjem iz obnovljivih izvora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.