OIE

Vodič za mapiranje lokacija projekata za vetar i solar sa minimalnim uticajem na životnu sredinu i ljude

energetska zajednica tnc vodic mapiranje lokacija vetar solar zivotna sredina ljudi

Foto: Roy Buri from Pixabay

Objavljeno

12.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice i organizacija The Nature Conservancy (TNC) objavili su sveobuhvatan vodič za identifikaciju i određivanje prioritetnih oblasti za razvoj obnovljive energije uz maksimalno smanjenje uticaja na životnu sredinu i društvo.

Operativni plan: Određivanje područja za ubrzanje razvoja obnovljivih izvora energije (Operational Blueprint: Designation of Renewables Acceleration Areas) razmatra projekte za solar, kako na krovu, tako i na zemlji, kao i vetroparkove na kopnu. Naime, ovakvi projekti će najviše doprineti povećanju kapaciteta za proizvodnju energije u regionu Energetske zajednice do 2030. godine i kasnije.

U decembru 2024. Ministarski savet Energetske zajednice usvojio je Preporuku o ubrzavanju implementacije projekata obnovljivih izvora energije i pozvao ugovorne strane da pripreme zakonske i institucionalne okvire za implementaciju odredbi revidirane Direktive za obnovljivu energiju (RED) koje se odnose na koncept područja za ubrzanje razvoja obnovljive energije (eng. renewables acceleration areas – RAA), pojednostavljenje procesa izdavanja dozvola i olakšavanje povezivanja na mrežu.

Dokument služi kao praktičan vodič za kreatore politika, investitore, zainteresovane strane

Revidirana RED direktiva EU/2023/241319 uvela je koncept područja za ubrzanje razvoja obnovljive energije koji podrazumeva da članice EU da odrede područja sa visokim razvojnim potencijalom u kojima elektrane na obnovljivu energiju skladišta energije ne bi imali značajan uticaj na životnu sredinu.

Cilj Plana je da podrži donosioce odluka i stručnjake u regionu Energetske zajednice u razumevanju RAA koncepta i načina za njegovu implementaciju, pružanjem analize različitih tipova prioritetnih površina u odnosu na nekoliko faktora, navodi se u dokumentu.

Takođe služi kao praktičan vodič za kreatore politika, investitore i zainteresovane strane da ubrzaju tranziciju ka čistoj energiji.

Polovina solarnih elektrana i vetroparkova je izgrađena na zemljištu gde postoje suprotstavljeni interesi za njegovo korišćenje

Autori Plana su kao primer zašto je potreban pomenuti koncept naveli rezultate istraživanja za teriroriju Evrope, koje obuhvata i neke zemlje članice Energetske zajednice, kao što su Albaniju, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija.

Studija je istakla da određivanje lokacija za projekte obično zasniva prvenstveno na maksimiziranju razvojnog potencijala u većem delu pogađa zemljište gde postoji dosta suprotstavljenih interesa za njegovo korišćenje. Tako je otprilike polovina instaliranog kapaciteta i za vetar i za solar pretežno izgrađena na baš takvoj zemlji.

Zaključak autora Plana je da će dostizanje ciljeva za obnovljivu energiju do 2030. isključivo na zemljištu sa malo suprotstavljenih interesa predstavljati značajan izazov za zemlje sa ambicioznim ciljevima i visokim udelom zemljišta sa dosta suprotstavljenih interesa, uključujući gotovo sve ugovorne strane sa Zapadnog Balkana.

Plan pruža detaljno objašnjenje za mapiranje zona sa malo suprotstavljenih interesa

Kako je saopštio Sekretarijat Energetske zajednice, Plan je izrađen u okviru projekta Planiranje, programiranje i izdavanje dozvola za projekte obnovljive energije u Energetskoj zajednici. Dokument pruža detaljno objašnjenje – korak po korak, za mapiranje oblasti sa malo suprotstavljenih interesa za gradnju fotonaponskih elektrana i vetroparkova.

U njegovom pisanju korišćen je pametni pristup pozicioniranja koji obezbeđuje da je širenje obnovljive energije u skladu sa ciljevima održivosti i zaštitom biodiverziteta. Pristup je razviji TNC.

Inače, ova organizacija i Sekretarijat Energetske zajednice započeli su saradnju u oktobru 2023. TNC je koncept mapiranja potencijala obnovljivih izvora energije već primenio u Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji.

Revidirana RED direktiva definiše prioritetne oblasti za određivanje područja za ubrzanje razvoja obnovljive energije

Određivanje područja za ubrzanje razvoja obnovljive energije na nacionalnom nivou zahteva temeljnu organizaciju projektnog tima i uključivanje i koordinaciju različitih zainteresovanih strana. Ciklus određivanja RAA područja obično uključuje deset koraka.

Revidirana RED direktiva posebno anvodi sledeće oblasti koje bi trebalo da imaju prioritet za određivanje RAA zona: krovovi i fasade zgrada, saobraćajna infrastruktura i njihova najbliža okolina, parking površine, farme, deponije, industrijske lokacije, rudnici, vodene površine na kopnu, jezera ili rezervoari i, gde je prikladno, mesta za prečišćavanje gradskih otpadnih voda, kao i degradirano zemljište koje se ne može koristiti za poljoprivredu.

Dokument je razmotren sa članovima Radne grupe Energetske zajednice za životnu sredinu i Koordinacione grupe za obnovljivu energiju, čiji su doprinosi pomogli u oblikovanju preporuka, saopštio je Sekretarijat Energetske zajednice.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

gas interkonekcija srbijagas nomagas

Srbija i Severna Makedonija rade na projektu gasne interkonekcije

12. februar 2025. - Srbijagas i Nomagas su izrazili nameru da ubrzo realizuju projekat izgradnje gasnog interkonektora Severna Makedonija – Srbija.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

12. februar 2025. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

12. februar 2025. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

12. februar 2025. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.