Životna sredina

Vlada Srbije usvojila Program zaštite vazduha do 2030. s akcionim planom

Vlada Srbije Program zastite vazduha do 2030 s akcionim planom

Foto: iStock

Objavljeno

09.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada je na poslednjoj sednici usvojila Program zaštite vazduha u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine sa akcionim planom, kojim su definisane mere i aktivnosti za poboljšanje kvaliteta vazduha.

Srbija je po prvi put dobila strateški dokument za oblast zaštite vazduha, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine. Za primenu Programa zaštite vazduha u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine, kojeg je vlada upravo usvojila s akcionim planom, biće potrebno 2,6 milijardi evra, stoji u objavi.

Cilj je da se emisije smanje u sektorima kao što su energetika, stacionarna postrojenja za sagorevanje, saobraćaj, velika industrijska postrojenja i poljoprivreda, i to uz povezivanje, saradnju i učešće institucija, privrede i građana, ističu u ministarstvu.

Programom su definisane mere i aktivnosti koje će pomoći jedinicama lokalne samouprave u daljem razvoju planova kvaliteta vazduha, kratkoročnih akcionih planova i programa lokalnih monitoringa.

Postupak usvajanja programa se otegao, pa je 2022. godina, prva u njegovom obuhvatu, već skoro istekla

Predviđena je brža zamena starih uređaja za grejanje u domaćinstvima. Ministarstvo je u mere uvrstilo „obnovu voznog parka deregistracijom“ i obrazložilo da je reč o „otpremanju najstarijih“ euro 1, 2 i 3 dizel putničkih, lakih teretnih vozila i autobusa u reciklažne centre.

U programu su zacrtane aktivnosti za edukaciju, usvajanje najbolje prakse i podizanje svesti, u cilju uspostavljanja konsenzusa o važnosti menjanja navika, da bi celo društvo tome doprinelo.

Ministarstvo zaštite životne sredine je objavilo da mu je unapređenje kvaliteta vazduha jedan od ključnih prioriteta.

Međutim, 2022. godina, obuhvaćena programom, već je pri kraju. Nacrt je pripremljen pre više od godinu dana. Vazduh u Srbiji je jedan od najzagađenijih u Evropi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

9. decembar 2022. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

9. decembar 2022. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

9. decembar 2022. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

9. decembar 2022. - Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat