OIE

Vlada Srbije traži izvođača radova za instaliranje solarnih panela na tri svoje zgrade

vlada srbije solarni paneli prozjumeri

Objavljeno

27.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Uprava za zajedničke poslove republičkih organa traži izvođača radova za ugradnju solarnih panela na krovove objekata republičkih organa u Beogradu, sa izradom tehničke dokumentacije.

Solarni paneli biće instalirani na objektima republičkih organa u ulici Nemanjina 22-26, Bulevar Mihajla Pupina 2 i Omladinskih brigada 1.

Zgrada u Bulevaru Mihajla Pupina 2 je Palata Srbija ili nekadašnji SIV I, dok je objekat u Omladinskih brigada 1 nekadašnji SIV III. Instalacijom solarnih panela Vlada Srbije će tako postati prozjumer (kupac-proizvođač).

Analizom potrošnje električne energije i lokacije objekta ustanovljeno je da se na krovu zgrade u Nemanjinoj može izgraditi fotonaponsko postrojenje snage od 120 kWp (100 kW), na palati Srbija od 180 kWp (150 kW) i na objektu u Omladinskih brigada 1 od 96 kWp (80 kW), navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Rok za podnošenje ponuda je, kako je navodi, 10. avgust, a ugovor sa jednim izabranim ponuđačem biće potpisan na period od dve godine.

Posao se ugovara po principu ključ u rukea, a ugovorene cene su nepromenljive

Predmet nabavke se ugovara po principu ključ u ruke i ugovorene cene kako za projektovanje, tako i za isporuku opreme su nepromenjive. Radovi će se izvoditi sukcesivno prema dinamici koju utvrdi Uprava za zajedničke poslove republičkih organa (UZZPRO).

Rok izvođenja radova je 120 kalendarskih dana od usmenog ili pisanog poziva Uprave, a najkasnije sedam dana od dana uplate avansa.

Firma koja želi da učestvuje na tenderu dužna je da dokaže da je u poslednje tri godine zaključila i bez primedbi investitora obavila minimalno tri ugovora za ugradnju solarne fotonaponske elektrane, zbirne vrednosti najmanje 50 miliona dinara, od čega je bar jedna elektrana kapaciteta minimum 200 kWp.

Takođe, i da je barem na jednom objektu dobio Rešenje o odobrenju izvođenja radova na izgradnji fotonaponskog postrojenja po člannu 145 Zakona o planiranju i izgradnji, piše u tenderskoj dokumentaciji.

Kako su ranije za portal Balkan Green Energy News rekli u Upravi, postavljanje solarnih panela na tri objekta je deo poslovnog plana koji je formiran na osnovu izveštaja i preporuka članova Radne grupe za implementaciju ciljeva Deklaracije iz Sofije o zelenoj agendi za Zapadni Balkan, kao i Izveštaja o Strateškoj proceni uticaja Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP/NEKP) za period od 2021. do 2030, sa projekcijama do 2050. godine na životnu sredinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

27. jul 2023. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

27. jul 2023. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

27. jul 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

27. jul 2023. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije