Električna energija

Vlada Severne Makedonije uputila predloge dva energetska zakona Sobranju

Vlada Severne Makedonije predloge dva energetska zakona Sobranju

Foto: Vlada Severne Makedonije

Objavljeno

13.03.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.03.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Severna Makedonija će regulisati oblast zelene energetike posebnim aktom. Prelazna vlada je usvojila predlog izmena Zakona o energetici i predlog Zakona o obnovljivim izvorima energije i prosledila ih poslanicima.

Promenama zakonskog okvira koje se spremaju u Severnoj Makedoniji, biće uvedena delatnost skladištenja energije u baterijama, zatim statistički transferi s drugim zemljama te energetske zajednice i garancije porekla. Vlada je izglasala predlog nove verzije Zakona o energetici i predlog Zakona o obnovljivim izvorima energije, čime prvi put izdvaja zeleni segment.

Dokumenti su upućeni Sobranju Severne Makedonije. Ova zemlja ima prelaznu vladu, budući da opšti izbori treba da se održe za dva meseca. U takvoj situaciji nije uobičajeno da vlasti pokušavaju da proguraju važne zakone.

Zakoni za odlazeći parlament

Osim toga, vlada je nedavno usvojila predloge zakona o prva četiri strateška partnerstva u sektoru energetike, posle višegodišnjih priprema i pregovora. Time je navukla kritike u nekim krugovima, pogotovo onima bliskima opoziciji, ali su primetne i nesuglasice među ministrima iz vladajuće koalicije.

Ministarstvo ekonomije je saopštilo da je najnoviji potez kabineta u skladu s njegovim opredeljenjem da podstakne investicije u obnovljive izvore kao i sa propisima Evropske unije, a pogotovo Paketom za čistu energiju. Cilj predloženog Zakona o obnovljivim izvorima energije je da pojednostavi procedure, stoji u objavi.

Na scenu u energetici stupaju aktivni kupci

Glavna svrha predloženog Zakona o energetici je usklađivanje pravnog okvira sa onim u EU radi obezbeđivanja pouzdanog, sigurnog i kvalitetnog snabdevanja potrošača energentima i za energetski efikasan, konkurentan i finansijski održiv sektor energetike, naglasila je vlada. Dalje, saopštila je da su ovi predlozi zasnovani na principima nediskriminacije, nepristrasnosti i transparentnosti.

Oba su razvijena uz pomoć Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).

Između ostalog, prvim izmenama Zakona o energetici u poslednjih pet godina pokrivaju se fosilni gas i tečni prirodni gas (LNG) i definišu se strateški projekti s pravom na državnu pomoć. Predlog o obnovljivima sadrži odredbu po kojoj bi se najmanji proizvodni sistemi izuzeli iz nacionalnog registra. Osim toga, prepoznaće aktivne potrošače – aktivne kupce.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

13. mart 2024. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

13. mart 2024. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

13. mart 2024. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

13. mart 2024. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu