OIE

Vetropark Kovačica, snage 104,5 MW, zvanično počeo proizvodnju

kovacica

Slika: New Energy Solutions

Objavljeno

17.07.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

17.07.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Posle skoro tri decenije, Srbija je dobila jednu potpuno novu elektranu velike snage – vetropark Kovačica, kapaciteta 104,5 MW. Projekat vredan 189 miliona evra je dosad najveći vetropark koji je zvanično počeo proizvodnju i najveća nova elektrana koja koristi obnovljive izvore energije u Srbiji.

Vetropark Kovačica je bio u probnom radu od početka godine, a zvanično je počeo da proizvodi električnu energiju od 12. jula. Srbija na mreži trenutno ima 5 vetroelektrana: Devreč 1 snage 500 kW (od 2012), Kulu snage 9,9 MW (od 2016), La Pikolinu snage 6,6 MW (od 2016), Malibunar snage 8 MW (2018) i Alibunar snage 42 MW (od 2019). U završnim fazama izgradnje ili u fazi probne proizvodnje su vetroparkovi snage veće od 370 MW.

Vetroelektrana Kovačica stekla je status povlašćenog proizvođača električne energije, i to kao prva potpuno nova elektrana, koja je posle skoro tri decenije priključena na prenosni sistem električne energije, saoštila je kompanija New Energy Solutions.

Prema zvaničnim podacima, poslednja potpuno nova elektrana koja se priključila na prenosni sistem koji čine naponski nivoi 400 kV, 220 kV i 110 kV, bila je Hidroelektrana Pirot koja se priključila 1990. godine.

Dobijanjem statusa povlašćenog proizvođača električne energije završen je razvoj projekta i započeta je eksploatacija vetroparka, saopštila je kompanija.

Vetropark Kovačica se sastoji od 38 vetroturbina tipa General Electric 2.75-120.

Izraelski Enlight postao vlasnik projekta 2016.

Razvoj vetroparka Kovačica počeo je 2012. godine, građevinska dozvola je dobijena 2014, dok je privremeni status povlašćenog proizvođača električne energije odobren 2015.

Vlasnik projekta je 2016. postala izraelska kompanija Enlight, dok je upravljanje i razvoj projekta, kao i izgradnja poverena firmi New Energy Solutions. Ova firma će biti zadužena za operativno upravljanje i održavanje.

Projekat finansira konzorcijum koji čine Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Erste Group i Erste Bank Srbija, a osigurava Euler-Hermes ECA, navodi se u saopštenju.

Projekat će doprineti dostizanju udela obnovljivih izvora energije u potrošnji od 27% do 2020. godine i smanjenje emisije CO2.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Otvorene prijave za učešče na EUSEW konferenciji

Otvorene prijave za učešće na EUSEW konferenciji

17. jul 2019. - Evropska nedelja održive energije (EUSEW) održaće se od 11. do 13. juna u hibridnom formatu. Broj mesta za lično prisustvo u Briselu je ograničen.

Restrikcije proizvodnje rekordno niske cene ugrozavaju investicije zelenu energiju u Grckoj Spaniji

Restrikcije proizvodnje, rekordno niske cene ugrožavaju investicije u zelenu energiju u Grčkoj, Španiji

17. jul 2019. - Investitori u zelene elektrane potcenili su efekat ograničavanja proizvodnje i pad cena, pa u Grčkoj i Španiji prete bankrotstva

hrvatska spremnici baterije subvencije damir habijan

Hrvatska spremila 500 miliona evra za instaliranje baterija

17. jul 2019. - Zahvaljujući Nacionalnom programu za oporavak i otpornost (NPOO) i planu Evropske komisije REPowerEU Hrvatska je dobila 1,6 milijardi evra

Povelja o solaru drzave firme fabrikama fotonaponskih panela EU

Povelja o solaru okupila države, firme u podršci fabrikama fotonaponskih panela u EU

17. jul 2019. - Povelja o solaru EU je pridobila potpise 23 ministara energetike i stotinak predstavnika ovog sektora. Obećali su da će pomoći proizvođačima opreme.