Elektroprivreda Srbije (EPS) od početka godine zaradila je na izvozu električne energije 49 miliona evra, rekao je Miroslav Tomašević, vršilac dužnosti direktora ove kompanije, i poručio da je ispunio ono što je bio njegov zadatak.
Miroslav Tomašević vodi najveću srpsku kompaniju od marta 2022. godine kada je zbog ogromnih problema u proizvodnji uglja i električne energije u termoelektranama zamenio Milorada Grčića.
Podatke o izvozu struje vd direktor EPS-a je saopštio tokom obraćanja na sednici Nadzornog odbora kompanije, kaad je predstavio stanje sistema, i, kako je saopštio EPS, dobre rezultate u poslovanju.
Tomašević: Podigli smo sistem
„Postigli smo cilj“, rekao je Tomašević i dodao da je EPS zahvaljujući relativno blagoj zimi, dobroj hidrološkoj situaciji, ali i spremnosti termoelektrana podigao sistem i sada izvozi električnu energiju.
Samo u martu zarada od izvoza električne energije iznosi 32,5 miliona evra, a od početka godine dostigla je 49 miliona evra.
Zalihe uglja su na nivoima koji nisu zabeleženi prethodnih godina
Uvozom uglja, kako je naveo, dodatno je osiguran sistem, pa su trenutno deponije uglja pune, pogotovo u Kostolcu. Ukupno na deponijama EPS-ovih termoelektrana trenutno je 1.770.000 tona uglja, što je, prema njegovim rečima, nezabeleženo poslednjih godina.
Tomašević je naglasio da je počela remontna sezona, da su ugovoreni svi poslovi i precizirao da je od 19. marta u remontu blok A4 u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A), od 2. aprila počeće remontni radovi i na bloku B1, a od 15. aprila radiće se na BTS sistemu u Rudarskom basenu „Kolubara“.
Tomašević: Nisam podneo ostavku
„Ispunio sam ono što je bio moj zadatak, da posle mnogo problema zajedno sa timom vratim EPS u dobro stanje. I Međunarodni monetarni fond (MMF) smo na sastanku obavestili o svim rezultatima i planovima, kao i o tome zašto EPS nije finansijski rizik“, poručio je Tomašević.
Inače, poslednjih dana pojavile su se informacije da je Tomašević podneo ostavku, ali je on to demantovao, prenela je Nova.rs.
Da podsetimo, EPS je od decembra 2021. godine bio u vanrednoj situaciji zbog problema u proizvodnji uglja i električne energije u termoelektranama.
Gubitak EPS-a na kraju 2022. bio je 73,7 milijardi dinara, ali situacija se popravila, pa je kompanija je u januaru saopštila da više ne zavisi od uvoza struje, a ubrzo potom i da je zabeležila rekordan izvoz.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.