OIE

Stočari u Crnoj Gori negoduju zbog zauzimanja poljoprivrednog zemljišta za izgradnju solarnih elektrana

Stocari u Crnoj Gori negoduju zbog zauzimanja poljoprivrednog zemljista za izgradnju solarnih elektrana

Foto: Hubertus Grass from Pixabay

Objavljeno

17.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ulaganja u elektrane iz obnovljivih izvora uzela su zamah u Crnoj Gori. Međutim, nisu svi oduševljeni postavljanjem solarnih i vetroelektrana. Stočari negoduju zbog zauzimanja poljoprivrednog zemljišta za izgradnju solarne elektrane u Bitinskom polju. Još jedna zamerka jeste i nedostatak potrebne zakonske regulative.

Pre pet godina se govorilo o izgradnji solarne elektrane u pljevaljskom kraju. Tema je ponovo pokrenuta ovih dana kada su se, prema zasad zvanično nepotvrđenim informacijama, investitori pojavili u Bitinskom polju, ponudivši novac za zakup poljoprivrednog zemljišta na čak 40 godina, piše portal Dan.

Navodno je za davanje zemlje u zakup za izgradnju solarne elektrane zainteresovan određeni broj vlasnika koji ne žive u Bitinskom polju. Oni ne obrađuju zemljište, već ga svake godine daju pod zakup stočarima, a i ratarima, za setvu žitarica.

Postavljanjem solarnih panela na poljoprivrednom zemljištu na prostoru Bitinskog polja onemogućilo bi se korišćenje dela obradivih površina, a znatno bi se smanjio i prostor za ispašu stoke, tvrde stočari sa ovog područja.

Potrebno je doneti novi zakon o poljoprivrednom zemljištu

Poljoprivrednici ukazuju na to da je potrebno doneti novi zakon o poljoprivrednom zemljištu. „Veliki problem je što je postojeći Zakon o poljoprivrednom zemljištu donijet u vrijeme postajanja Jugoslavije, a novi zakon, koji ne odgovara lokalnim i drugim tajkunima, godinama se nalazi u skupštinskim fiokama i nikako da se donese. Da je donesen taj zakon, koji je rađen po evropskim standardima, mi ne bismo danas imali dilemu šta treba raditi i kako problem riješiti“, kazao je predsednik Unije stočara sjevera Milko Živković.

Slična situacija događa se i u Bugarskoj, gde načelnik jednog sela u blizini Velikog Trnova odbija da bez sveobuhvatne javne rasprave odobri fotonaponski projekat na pašnjacima.

Ne graditi solarne i vetroelektrane bez potrebne regulative

Zakon o poljoprivrednom zemljištu nije jedni problem. Univerzitetski profesor u penziji i potpredsednik Skupštine Crne Gore ispred opozicionog Pokreta za promjene, Branko Radulović, pozvao je premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića da obustavi izdavanje urbanističko-tehničkih uslova za izgradnju velikih solarnih elektrana i vetroparkova do donošenja potrebne zakonske regulative. Prema njegovim rečima, potrebno je usvojiti prostorni plan Crne Gore, nacionalni energetski i klimatski plan i zakon o obnovljivim izvorima energije, prenosi portal Vijesti.

Samo putem aukcije se mogu davati koncesije za izgradnju velikih solarnih elektrana

Radulović je naglasio da se samo putem aukcije mogu davati koncesije za izgradnju velikih solarnih elektrana. On je takođe pozvao na obustavu izrade tehničke dokumentacije za hidroelektrane Komarnica i Kruševo po sadašnjim uslovima. Bez obzira na instaliranu snagu, proizvodnja takvih akumulacionih hidroelektrana biće sve manja zbog manje količine dotoka voda, objasnio je.

„Poslije tehno-ekonomskih nonsensa oko Komarnice, Kruševa i Termoelektrane Pljevlja, stigao je na red grabež ogromnih površina zemljišta i izgradnja velikih solarnih polja i vjetroparkova na brojnim lokacijama po Crnoj Gori, od Cetinja pa do Rožaja. Desetine novonastalih privatnih firmi čiji su osnivači jedno ili više fizičkih lica koji su samo paravani za pojedine tajkune, će izgraditi solarna polja snage preko 1.000 MWh sa investicijama od preko 1.5 milijarde eura“, naveo je Radulović.

Dodao je da će oni na štetu Crne Gore od vlade dobiti urbanističko-tehničke uslove, a od Crnogorskog elektroprenosnog sistema saglasnost za priključenje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

17. avgust 2023. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije

Rumunski grad Bejus sistem geotermalnog daljinskog grejanja

Rumunski grad Bejuš širi sistem geotermalnog daljinskog grejanja na sve objekte

17. avgust 2023. - Bejuš, predvodnik na polju geotermalnog daljinskog grejanja u Rumuniji, može da pomoću grantova iz EU pokrije celu svoju teritoriju

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

17. avgust 2023. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl vetar solar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

17. avgust 2023. - Govoreći na okruglom stolu Ekonomski dijalog Crna Gora–Italija Admir Šahmanović pozvao je na snažniju saradnju dve zemlje u energetici