OIE

Rumunija ne dozvoljava da projekat Đerdap 3 ugrozi proizvodnju hidroelektrana Đerdap 1, 2

Rumunija ne dozvoljava projekat Đerdap Djerdap 3 proizvodnju hidroelektrana 1 2

Foto: Sebastian Burduja / Facebook

Objavljeno

07.08.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.08.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministar energetike Rumunije Sebastijan Burduža izjavio je da će njegova zemlja pomno pratiti projekat reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i da ni u kom slučaju neće dozvoliti da proizvodnja kompleksa Đerdap 1 i 2 bude ugrožena. Ministarstvo je ranije nagovestilo da bi Rumunija mogla da pristane da učestvuje sa 50 odsto udela.

Nakon sastanka sa ministarkom rudarstva i energetike Srbije Dubravkom Đedović Handanović u Kladovu, rumunski ministar energetike Sebastijan Burduža posetio je hidroelektranu Đerdap 1. Osvrnuvši se na projekat reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 na Dunavu, naglasio je da će njegova država pažljivo pratiti planove vezane za tu investiciju. Rumunija ni u kom slučaju neće dozvoliti da proizvodnja kompleksa Đerdap 1 i 2 bude ugrožena, izjavio je Burduža.

Lokacija za projekat Đerdap 3 je uzvodno, kod Lepenskog vira, takođe na granici dveju država. Srbija bi obe gornje akumulacije, Pesača i Brodica, napravila na svojoj teritoriji.

Jugoslavija i Rumunija su zajedno sagradile brane i hidroelektrane Đerdap 1 i 2. Inače, postojeći sistem se na rumunskom zove Porțile de Fier, a na engleskom Iron Gate – Gvozdena kapija ili vrata.

Rumunija i Bugarska su pritom u julu uvrstile zajednički projekat hidroelektrane Turnu Măgurele – Nikopol na Dunavu na listu prekograničnih investicija koje imaju pravo na finansijsku podršku Evropske unije. Sporazum, koji uključuje još jednu hidrocentralu, potpisale su početkom prošle godine.

Burduža: Nećemo praviti nikakve kompromise oko projekta Đerdap 3

Za Đerdap 3 je urađena prethodna studija izvodljivosti. Vlada u Beogradu planira da ga izgradi do 2040. godine. Državna Elektroprivreda Srbije i državni zvaničnici pominjali su da bi kapacitet iznosio 2,4 gigavata. Međutim, ostaje nejasno kolika bi bila maksimalna snaga pri upumpavanju vode u gornje akumulacije, dok je struja na tržištu jeftina ili je elektroenergetski sistem preopterećen, a kolika kada postrojenje pređe u režim proizvodnje.

Srpska strana je dostavila inicijalne podatke o investiciji i mogućem uticaju na infrastrukturu u Đerdapu 1 i 2, otkrio je Burduža. Presudan značaj ima zaštita kapaciteta proizvodnje u Đerdapu 1 i 2, čija je uloga u energetskom sistemu Rumunije ključna, naglasio je ministar.

Srbija je navedenu studiju sprovela s američkom kompanijom Bechtel, izjavio je Burduža.

„Budući da je reč o reverzibilnoj hidroelektrani, razumemo njen značaj, njenu ulogu da se obezbedi pružanje sistemskih i usluga balansiranja, ali – još jednom – nećemo praviti nikakve kompromise u pogledu proizvodnje električne energije u Đerdapu 1 i 2“, izjavio je.

Rumunija ranije predložila razgovore o mogućnosti njenog učešća u investiciji

Đerdap 1, otvoren 1972, najveća je hidroelektrana u Evropskoj uniji i četvrta u Evropi sa svojih ukupno 2.282 megavata, rekao je Burduža. „Gvozdena kapija 1 je stub našeg energetskog sistema, a konstantna ulaganja u modernizaciju te infrastrukture su ključna za obezbeđivanje stabilnosti i efikasnosti proizvodnje električne energije. Hidroelectrica ostaje strateški partner u postizanju ciljeva Rumunije koji se tiču sigurne proizvodnje zelene energije po konkurentnoj ceni“, istakao je.

Burdužino Ministarstvo energetike je u maju objavilo da bi Đerdap 3 mogao ozbiljno da utiče na životnu sredinu i prohodnost Dunava. Projekat mora ozbiljno da se razmotri kroz zajedničke radne grupe, poručili su tada zvaničnici.

„Saradnja s našim prijateljima i susedima u Srbiji veoma je važna na svim nivoima, pogotovo u domenu energetike. Već više od 50 godina s uspehom zajedno upravljamo veoma kompleksnim hidroenergetskim i plovnim sistemima“, saopštilo je ministarstvo tom prilikom i ukazalo na primer Đerdapa 1 i 2.

Navedeni poduhvat ne može početi bez intenzivnog i hitnog dijaloga i pristanka Rumunije i bliske saradnje s njom, insistirala je državna vlast.

Treba napomenuti da je ta država takođe prepoznala mogućnost da se uključi, nagovestivši da bi možda učestvovala sa pedeset odsto.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Drugi grcki LNG terminal pocinje s radom 1 oktobra

Drugi grčki LNG terminal počinje s radom 1. oktobra

7. avgust 2024. - Nakon polugodišnjeg kašnjenja, LNG terminal Alexandroupolis u Grčkoj je spreman da 1. oktobra bude pušten u rad

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

7. avgust 2024. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Kod Livna izgradnja vetroparka Siroka draga 125 4 MW

Kod Livna počinje izgradnja vetroparka Široka draga od 125,4 MW

7. avgust 2024. - Imres Smart Greenergy je potpisao ugovor sa izvođačem za svoj projekat vetroelektrane Široka draga u Hercegovini

crna gora gasovod lng terminal sahmanovic

Šahmanović: Gasovod IAP i LNG terminal su strateški projekti za Crnu Goru

7. avgust 2024. - Izgradnja terminala za tečni prirodni gas i Jadransko-jonskog gasovoda su strateški projekti, poručio je ministar Admir Šahmanović