OIE

Potpisan ugovor za priključenje solarne elektrane od 385 MW u Crnoj Gori

solarni-paneli

Foto: Zsuzska321 from Pixabay

Objavljeno

13.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i firma M Energy iz Cetinja potpisali su prvi ugovor o priključenju buduće solarne elektrane od 385 MW na prenosni sistem. Vrednost projekta je oko 300 miliona evra.

M Energy će solarnu elektranu graditi na lokacijama Ubli u opštini Cetinje, kao i Bogetić i Broćanac u opštini Nikšić, a ugovorom je predviđeno da bude završena i priključena na mrežu do 2027. godine.

Elektrana bi trebalo da bude puštena u rad do 2027.

Na ugovor su svoje potpise stavili Ivan Asanović, izvršni direktor CGES-a, i Nikola Špadijer, izvršni direktor M Energyja.

„I pored činjenice da će integracija obnovljivih izvora energije u postojeću mrežnu  infrastrukturu predstavljati tehničke izazove, i da je CGES-u već do sada dostavljen značajan broj zahteva za priključenje, prenosna mreža kojom gazduje Crnogorski elektroprenosni sistem je u velikoj meri spremna za takve trendove,“ navodi se u saopštenju kompanije i dodaje da petogodišnji investicioni plan predviđa ulaganja u mrežu od 195 miliona evra.

Inače, vlasnici firme M Energy su Aleksandar Špadijer i Dejan Kotri, piše u crnogorskom Centralnom registru privrednih subjekata.

CWP Europe planira na Cetinju solarnu elektranu od 400 MW

Kompanija CWP Europe planira da na teritoriji Cetinja, na prostoru Lastve, Čeva i Prentinog dola, instalira solarnu elektranu Montechevo ukupne snage 400 MW, a vrednost investicije je oko 360 miliona evra.

Razvoj i izgradnja projekta se planiraju u fazama. Početak izgradnje zakazan je za 2025. godinu, a po završetku i puštanju u rad, što se očekuje krajem 2026. godine, Montechevo će biti najveća solarna elektrana u Crnoj Gori.

Ove godine izdata je i preliminarna dozvola za solarnu elektranu snage do 506 MW

Ranije ove godine, kompaniji RES Montenegro Group su odobreni urbanističko-tehnički uslovi za fotonaponsko postrojenje priključne snage do 506 megavata na Cetinju. Projekat je najveći u Crnoj Gori i jedan od najvećih u Jugoistočnoj Evropi.

U martu je Vlada Crne Gore je izdala urbanističko-tehničke uslove za planirana fotonaponska postrojenja od 150 megavata na Cetinju, stotinu megavata u Podgorici i 15 megavata u Nikšiću.

Početkom godine je smanjen PDV za instaliranje solarnih panela sa 21% na 7%

Prethodno je Crna Gora smanjila PDV za instaliranje solarnih panela sa 21% na 7% i pojednostavila proceduru izgradnje solarnih elektrana, pa je najavljen ubrzani porast proizvodnje energije iz solara u ovoj godini.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

13. jun 2023. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

13. jun 2023. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

13. jun 2023. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

13. jun 2023. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom