Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i firma M Energy iz Cetinja potpisali su prvi ugovor o priključenju buduće solarne elektrane od 385 MW na prenosni sistem. Vrednost projekta je oko 300 miliona evra.
M Energy će solarnu elektranu graditi na lokacijama Ubli u opštini Cetinje, kao i Bogetić i Broćanac u opštini Nikšić, a ugovorom je predviđeno da bude završena i priključena na mrežu do 2027. godine.
Elektrana bi trebalo da bude puštena u rad do 2027.
Na ugovor su svoje potpise stavili Ivan Asanović, izvršni direktor CGES-a, i Nikola Špadijer, izvršni direktor M Energyja.
„I pored činjenice da će integracija obnovljivih izvora energije u postojeću mrežnu infrastrukturu predstavljati tehničke izazove, i da je CGES-u već do sada dostavljen značajan broj zahteva za priključenje, prenosna mreža kojom gazduje Crnogorski elektroprenosni sistem je u velikoj meri spremna za takve trendove,“ navodi se u saopštenju kompanije i dodaje da petogodišnji investicioni plan predviđa ulaganja u mrežu od 195 miliona evra.
Inače, vlasnici firme M Energy su Aleksandar Špadijer i Dejan Kotri, piše u crnogorskom Centralnom registru privrednih subjekata.
CWP Europe planira na Cetinju solarnu elektranu od 400 MW
Kompanija CWP Europe planira da na teritoriji Cetinja, na prostoru Lastve, Čeva i Prentinog dola, instalira solarnu elektranu Montechevo ukupne snage 400 MW, a vrednost investicije je oko 360 miliona evra.
Razvoj i izgradnja projekta se planiraju u fazama. Početak izgradnje zakazan je za 2025. godinu, a po završetku i puštanju u rad, što se očekuje krajem 2026. godine, Montechevo će biti najveća solarna elektrana u Crnoj Gori.
Ove godine izdata je i preliminarna dozvola za solarnu elektranu snage do 506 MW
Ranije ove godine, kompaniji RES Montenegro Group su odobreni urbanističko-tehnički uslovi za fotonaponsko postrojenje priključne snage do 506 megavata na Cetinju. Projekat je najveći u Crnoj Gori i jedan od najvećih u Jugoistočnoj Evropi.
U martu je Vlada Crne Gore je izdala urbanističko-tehničke uslove za planirana fotonaponska postrojenja od 150 megavata na Cetinju, stotinu megavata u Podgorici i 15 megavata u Nikšiću.
Početkom godine je smanjen PDV za instaliranje solarnih panela sa 21% na 7%
Prethodno je Crna Gora smanjila PDV za instaliranje solarnih panela sa 21% na 7% i pojednostavila proceduru izgradnje solarnih elektrana, pa je najavljen ubrzani porast proizvodnje energije iz solara u ovoj godini.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.