Tri ekološke organizacije u Sloveniji podnele su tužbu u kojoj osporavaju legalnost energetske dozvole izdate za planirani drugi blok nuklearne elektrane Krško. Pored energetske dozvole, ove tri NVO tvrde i da je klimatska strategija Slovenije delom protivzakonita i neustavna.
Tužba je podneta protiv Ministarstva infrastrukture, koje je izdalo dozvolu za drugi blok elektrane Krško, kao i protiv Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja. Dozvola je izdata državnoj energetskoj kompaniji GEN Energija, koja bi trebalo da sprovede projekat izgradnje nuklearnog reaktora.
Planirani drugi blok bi imao životni vek od 60 godina
Izgradnja drugog bloka u elektrani Krško bi koštala izmežu 5 i 6 milijardi evra, a projektovana godišnja proizvodnja je 8.800 GWh. Ovaj reactor bi imao životni vek od 60 godina.
Prema navodima u slovenačkim medijima, podnosioci tužbe trvde da je pravni osnov za izdavanje dozvole bio neadekvatan.
Oni takođe tvrde da je durogočna klimatska strategija Slovenije, koja je poslužila kao strateški osnov za izdavanje dozvole, usvojena na nelegalan i neustavan način.
Ministar Vrtovec: bez nuklearne energije, Slovenija bi zavisila isključivo od uvoza struje
Ministar za infrastrukturu Jernej Vrtovec kritikovao je nevladine organizacije zbog podnošenja tužbe, tvrdeći da je nuklearna energija prepoznata kao važan činilac u ostvarivanju energetske nezavisnosti Slovenije i postizanju klimatske neutralnosti do 2050. godine.
On je rekao i da se vlada nada da će konačna odluka o izgradnji drugog bloka biti doneta što pre, jer bi bez toga “Slovenija zavisila isključivo od uvoza.”
Životni vek postojećeg bloka nuklearne elektrane Krško, koji je pušten u rad osamdesetih godina prošlog veka, ističe 2023. godine, ali su u toku procedure za produženje njegovog rada do 2043. godine,
Austrijska NVO sakupila 50.000 potpisa za gašenje postojećeg reaktora u Krškom
U međuvremenu, austrijska ekološka organizacija Global 2000 prikupila je 50.000 potpisa za peticiju protiv plana da se produži rad nuklearne elektrane u susednoj Sloveniji, koju nazivanju postrojenjem “visokog rizika.”
Global 2000, članica globalne mreže Friends of the Earth, zahteva da se postojeći reaktor u elektrani Krško odmah ugasi, umesto da mu se produžava životni vek za 20 godina.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.