U okviru projekta „Platforma za dijalog eksperata o regionalnim politikama u oblasti obnovljivih izvora energije“, koji se sprovodi u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, ovih dana započeto je istraživanje stavova eksperata o prioritetima energetskih politika u regionu.
Istraživanje je deo projekta, koji je zvanično počeo sastankom u Beogradu, finansira ga Evropska fondacija za klimu, a sprovode organizacije civilnog društva iz tri države regiona. Cilj projekta je da ubrza proces energetske tranzicije kroz veće korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE).
Maja Turković, ekspert za OIE: Očekujemo dobar odziv naših kolega
Suočavamo se sa velikim izazovima u regionu u pogledu stvaranja ambijenta spremnog da podrži energetsku tranziciju ka nisko-ugljeničnoj ekonomiji. Ovo je naročito važno za inertan energetski sektor, koji odlikuju brojne prepreke ka široj implementaciji obnovljivih izvora energije. Smatramo da je uloga ekspertske zajednice nemerljiva, ali i da su oni nedovoljno uključeni u kreiranje energetskih politika u zemljama regiona. Očekujemo dobar odziv naših kolega.
Istraživanje će obuhvatiti eksperte iz oblasti elektroenergetskih mreža i sistema i obnovljivih izvora energije, kao i mlađe stručnjake, koji bi u narednim decenijama trebalo da sprovedu energetsku tranziciju. U pripremi upitnika za eksperte kao referentna literatura, korišćeni su sledeći dokumenti izrađeni kroz projekat „Dijalog na temu energetske tranzicije u regionu Zapadnog Balkana“ (Western Balkans Energy Transition Dialogue – WeBET):
- Energetska tranzicija u Bosni i Hercegovini – Analiza barijera i prijedlog mjera za ubrzani razvoj obnovljivih izvora električne energije Dio I – Politički aspekti tranzicije; Analiza barijera i prijedlog mjera za ubrzani razvoj obnovljivih izvora električne energije Dio II – Tehnički, administrativni i ekonomski aspekti tranzicije
- Derisking study 2019_Executive Summary
- Southeast European power system in 2030
Mirza Kušljugić, ekspert za elektroenergetske mreže i sisteme: Definisati stav stručnjaka o integraciju OIE u sistem
Ciljevi povećanja učešća OIE u zemljama regiona, koji se trenutno pregovaraju sa Energetskom zajednicom, upućuju da će najveće povećanja trebati da se realizuje u sektoru proizvodnje električne energije. Stalno opadajući troškovi solarnih fotonaponskih sistema i vjetroelektrana ukazuju da će ove tehnologije imati najveće učešće ukoliko se primjenjuje princip najmanjih troškova tranzicije. Pošto je proizvodnja iz ovog tipa OIE varijabilna i intermitirana i ima prednost prilikom angažovanja, njihova efikasna integracija u sistem postaje ključni izazov ostvarenja postavljenih ciljeva. Cilj ovog projekta je da se primjenom sistematičnog istraživanja izgradi stav stručnjaka u regionu po ovom sa tehničkog i ekonomskog aspekta zahtjevnom problemu i da se isti koristi u procesu planiranja prilikom izrade NECP-a.
Upitnik za istraživanje se sastoji iz četiri celine. U prvoj će eksperti odgovarati na pitanja o strateškim opredeljenjima o energetskoj tranziciji u regionu, pa se tako jedno odnosi na izbor tehnologija na kojima bi trebalo bazirati dekarbonizaciju elektroenergetskog sistema. U drugom delu akcenat je na preprekama ubrzanom razvoju varijabilnih OIE, tačnije na tehničkim i tržišnim barijerama.
Pitanja u trećem delu upitnika odnose se na ekonomsko-finansijske izazove razvoja varijabinih OIE, gde će eksperti moći da daju svoje mišljenje i o merama za smanjenje rizika ulaganja. U poslednjoj celini upitnika traži se odgovor na pitanje da li bi i kako regionalna saradnja mogla da pomogne razvoj OIE.
Đorđije Vulikić, izvršni direktor CLEAN: Moramo ponuditi odgovore na izazove
Crna Gora kao i čitav region nalazi se u procesu ubrzane energetske tranzicije. Svjedoci smo da samo u nekoliko posljednjih godina imamo brojne nove energetske objekte na obnovljivim izvorima. I taj trend se samo ubrzava. Međutim i taj najšire gledano pozitivan razvoj situacije u energetskom sektoru u regionu, nosi sa sobom nepoznanice, izazove, pa i u brojnim slučajevima nedostatke koje je potrebno pravovremeno prepoznati i ponuditi odgovore. U tom smislu dodata vrijednost aktivnosti istraživanja može biti u tome da ćemo na jedan strukturiran način dobiti sveobuhvatan pogled na sve bitne elemente za OIE u regionu, prije svega iz ugla eksperata iz ove oblasti, ali i ostalih zainteresovanih strana.
„U projektu se koristi Delphi analiza, koja se zasniva na mišljenjima ljudi koji su istinski poznavaoci problematike. Analiza predviđa ciljano uključenje eksperata iz ove oblasti, a svi ostali koji su zainteresovani za navedenu temu će imati mogućnost da daju svoj doprinos učešćem na tri nacionalne konferencije“, kažu u Udruženje za razvoj NERDA iz Tuzle (BiH), koja je nosilac projekta.
Partneri Udruženja na projektu su organizacije civilnog društva Asocijacija za održivi razvoj ASOR iz Srbije, Mreža za promociju aktivnosti u oblasti klimatskih promjena i energetike – CLEAN iz Crne Gore i Centar za promociju održivog razvoja – CPOR iz Srbije, koji će imati ulogu medijskog partnera.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.