OIE

Nemačkoj potrebno 100.000 radnika za solarnu industriju

Nemackoj potrebno 100.000 radnika za solarnu industriju

Foto: stanthonys solar from Pixabay

Objavljeno

16.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nemačkoj će za ispunjenje ciljeva za povećanje korišćenja solarne energije biti potrebno još 100.000 radnika, pokazala je računica Nemačkog udruženja solarne industrije.

Ekspanzija instalacija solarnih panela širom sveta stavlja brojne države pred problem radne snage koja će taj posao obaviti. I region će vrlo brzo biti u sličnoj situaciji, s tim da bi dodatan problem mogao da bude odliv radne snage i to baš u zemlje kao što je Nemačka.

Nemačko udruženje solarnih industrija upozorava da nedostaju desetine hiljada zanatlija. Na kraja 2022. godine, kako pokazuju podaci ovog Udruženja, u industriji solara bilo je zaposleno 65 hiljada radnika. „Potrebno nam je još 100.000 radnika“, izjavio je izvršni direktor udruženja Karstn Kernih, preneo je nemački Manager Magazin.

Njegova ocena zasnovana je na cilju nemačke Vlade da povećava godišnje fotonaponske kapacitete za 26 gigavata do kraja 2026. To je tri puta više od onoga što je instalirano u 2022 – 7,4 GW, naveo je Kernih. Procena Udruženja je da će ove godine biti priključeno na mrežu 9-11 GW.

Obuke za solarne montere organizuju se širom regiona

Inače, broj radnika u industriji solarne energetike u Evropskoj uniji prošle godine je povećan 30 odsto i dostigao je 600.000, saopštilo je udruženje SolarPower Europe. Njegove procene govore da će do 2030. Evropi biti potrebno više od milion radnika kako bi se dostigli ambiciozni ciljevi za korišćenje obnovljivih izvora energije.

Sve više solarnih panela instalira se i u regionu, pa se organizuju brojne obuke za solarne montere, za rad kod kuće, ali i u inostranstvu. Tako su nedavno održani novi treninzi u Srbiji, a agencija iz BiH raspisala je konkurs za posao montera solarnih panela u Nemačkoj.

I Novosadski Edukativni centar za obuke u profesionalnim i radnim veštinama pruža priliku svim zainteresovanim licima da za 40 časova teorijskog i praktičnog rada steknu potrebne veštine za montiranje solarnih sistema. Ideja za uvođenje obuke je, kako kažu, nastala na osnovu zahteva poslodavaca jer je sve više građana i firmi koji žele da postanu prozjumeri.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

16. jun 2023. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

16. jun 2023. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

16. jun 2023. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

16. jun 2023. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji