OIE

Najveća slovenačka hidroelektrana dobija još jednu solarnu elektranu

DEM fotonaponski najvecoj hidroelektrani Sloveniji Zlatolicje

Dravske elektrarne Maribor

Objavljeno

15.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hidroelektrana Zlatoličje, koja već ima i solarnu elektranu od 777 kilovata, biće dopunjena još jednim takvim sistemom na obali odvodnog kanala. Dravske elektrarne Maribor su saopštile da će sledeće nedelje početi izgradnju segmenta 5 svog fotonaponskog projekta ukupne snage 30 megavata.

Najveći proizvođač struje iz obnovljivih izvora u Sloveniji iskoristiće levu obalu kanala nizvodno od najveće hidrocentrale u zemlji za postavljanje solarne elektrane jačine 2,7 megavata. Dravske elektrarne Maribor ili DEM, koje posluju u okviru HSE grupe državnog Holdinga Slovenske elektrarne, objavila je da će s gradnjom tog fotonaponskog pogona krenuti sledeće nedelje i procenila ga na dva miliona evra.

Instaliraće ga na levoj obali odvodnog kanala svoje hidroelektrane Zlatoličje od 136 megavata, koji se odvaja od Drave i kasnije uliva u nju. Postrojenje bi po planu trebalo da bude završeno pre kraja godine. Opština Ptuj je dozvolu za izgradnju izdala u maju.

Izvođač HTZ Velenje imaće izazovan zadatak, jer nagib terena ponegde premašuje 30 stepeni

Kombinacija dva ili više izvora struje naziva se hibridnom elektranom, ali zasad iz firme nema informacija da li će proizvodnja na ovoj lokaciji biti integrisana. Ona već na krovu mašinske sale i garaže i pored dovodne strane kanala ima solarnu elektranu od 777 kilovata.

Novi fotonaponski sistem biće postavljen između Zlatoličja i kompanijine hidrocentrale Formin. Ona je ranije otkrila da u tom području namerava da izgradi solarni projekat ukupnog kapaciteta 30 megavata, što bi ga učinilo najvećim te vrste u Sloveniji.

Deo kojeg DEM počinje da instalira nazvan je segment 5. Predviđena godišnja proizvodnja je tri gigavat-sata. Izvođač HTZ Velenje imaće izazovan zadatak, jer nagib terena ponegde premašuje 30 stepeni, stoji u saopštenju.

Segment 5 je deo fotonaponskog projekta od 30 megavata između hidroelektrana Zlatoličje i Formin

Dravske elektrarne Maribor su dodale da traže pogodne lokacije i za druge solarne elektrane. Osim na Zlatoličju, kompanija ima male krovne fotonaponske sisteme na Forminu i još dve uzvodne hidrocentrale na Dravi. Sve četiri su nezavisno povezane na mrežu.

Firma u portfelju ima osam velikih hidroelektrana na Dravi i i pet malih. Ukupni kapacitet njenih elektrana, koje proizvode skoro četvrtinu električne energije u Sloveniji, iznosi gotovo 600 megavata.

Osim toga, Dravske elektrarne Maribor razvijaju projekte prvih vetroparkova u zemlji i jedne probne geotermalne elektrane.

Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS), u vlasništvu HSE-a i GEN-a, još jedne državne kompanije, rade na projektu solarne elektrane od šest megavata u blizini svoje hidroelektrane Brežice.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

15. avgust 2021. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

15. avgust 2021. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

15. avgust 2021. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

15. avgust 2021. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu