Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira da gradi hidroelektrane i solarne elektrane, dok će vetroparkovi biti u drugom planu.
Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske, izjavio je da je sada 40 odsto proizvodnje ERS-a iz obnovljivih izvora energije, a da je cilj da se u narednom periodu taj procenat poveća na 60 i zbog toga je ključna izgradnja hidroelektrana Dabar, Buk Bijela, Bistrica, kao i solarne elektrane Trebinje 1 i vetroparka Hrgud.
Petrović je naglasio da Republika Srpska ima ogroman hidropotencijal, kao i velike potencijale za razvoj elektrana na vetar i solarnu energiju. Ali, kako je rekao, energija vetra ne spada u upravljive, odnosno stabilne izvore energije i njeno balansiranje košta investitora zbog čega se ERS opredelio prvenstveno za izgradnju hidroelektrana i solarnih elektrana.
Balansiranje vetroparkova je trošak za investitora
„Do sada smo razvili 247 megavata (MW) solarnih projekata Trebinje – Ljubinje koji će sa projektima hidroelektrana služiti da prodajemo balansnu energiju zemljama okruženja“, rekao je Petrović“, preneo je sajt ERS-a.
ERS je prošle godine dobio koncesiju za gradnju elektrane Trebinje 1, a preuzeo je i razvoj elektrane Ljubinje, za koju je tender za koncesiju propao još 2018.
On je naglasio da 14. jula ove godine Evropska komisija predstavlja predlog za prekograničnu taksu na CO2. Sve članice EU, kako je dodao, već plaćaju emisije ugljen-dioksida 54 evra po toni.
Republika Srpska tu naknadu ne plaća i postoji ideja da se izdvajanjem određene sume novca, koja bi se uložila u projekte ERS-a iz obnovljivih izvora, pokaže dobra volja da se ide ka tim principima EU, rekao je Petrović.
Nadležni u BiH moraju da shvate da je gradnja novih elektrana, poput HE Buk Bijela, važna i za Republiku Srpsku i za Federaciju BiH
On je naveo da BiH konačno mora da shvati i prihvati da je izgradnja energetskih objekata od velikog značaja i za Republiku Srpsku i za Federaciju BiH i da pojedinci i institucije na nivou BiH treba da prestanu sa blokadama projekata od opšteg interesa.
„U BiH treba da shvate da će od ovih projekata, recimo HE Buk Bijela veliku korist imati i Federacija jer će se novac za PDV od prodaje električne energije uplaćivati Bosni i Hercegovini, odnosno i Federaciji BIH“, naveo je Petrović.
On je istakao da je cilj ERS-a i Vlade Republike Srpske je što hitnije ulaganje u obnovljive izvore energije jer će se na taj način sačuvati najniža cenu električne energije za domaćinstva u Republici Srpskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.