Električna energija

Kopač: Taksa na CO2 biće uvedena najkasnije do 2025. u regionu Zapadnog Balkana

taksa na co2 2025. zapadni balkan janez kopac

Foto: Energy Community/Twitter

Objavljeno

23.11.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.11.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Najkasnije do 2025. godine u zemljama Zapadnog Balkana biće uvedena taksa na ugljen-dioksid, izjavio je Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice.

Janez Kopač je za sledeći utorak najavio održavanje Ministarskog saveta Energetske zajednice u Beogradu na kojem će biti usvojeno više direktiva Evropske unije, među kojima su najvažnije o energetsko-klimatskoj politici, obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti. Direktiva o energetsko-klimatskoj politici odnosi se, kako je naveo, i na pripremu nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP).

Kao veoma važnu tačku dnevnog reda Ministarskog saveta on je istakao diskusiju o planu dekarbonizacije.

Taj dokument, koji bi trebalo da bude usvojen na Ministarskom savetu, predviđa uvođenje takse na CO2 u regionu najkasnije 2025, istakao je Kopač za televiziju N1 posle održavanja Parlamentarnog plenuma Energetske zajednice u Beogradu.

Uvođenje takse na CO2 najbolji način da se ekonomija i energetika dekarbonizuju

Uvođenje takse je, prema njegovim rečima, najbolji i praktično jedini način da se ekonomija, energetika i ostali sektori okrenu većoj upotrebi obnovljivih izvora energije i primeni mera za energetsku efikasnost.

Iako je to porez, to su i dodatni prihodi koji se mogu upotrebiti za potrebe te tranzicije i za finansiranje transformacije regiona uglja, koji na duži rok moraju naći neke nove delatnosti kojima će se baviti, objasnio je Kopač, kojem 1. decembra ističe mandat na ovoj funkciji.

Energetska tranzicija će sigurno trajati do 2050.

Kopač je ponovio da je uvođenje takse na CO2 na nacionalnom nivou bolje rešenje od prekogranične takse na ugljen-dioksid (eng. carbon border adjustement mechanism), koju je EU najavila za 2026. U prvom slučaju, dodao je, novac ostaje u zemljama koje ga uvedu, a u drugom ide u evropski budžet.

Kopač je naveo da je energetska tranzicija dugoročni proces, i da je jasno da će u Srbiji još decenijama raditi termoelektrane na ugalj.

Tranzicija će trajati skoro sigurno do 2050, naglasio je Kopač.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

23. novembar 2021. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

23. novembar 2021. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

23. novembar 2021. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

23. novembar 2021. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike