OIE

Kod Bileće počela gradnja hidroelektrane Dabar od 160 MW

he-dabar-ers

Foto: ERS

Objavljeno

26.06.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.06.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U op­šti­ni Bi­leća u Re­pu­bli­ci Srpskoj je položen kamen temeljac za iz­gra­dnju Hi­dro­elek­tra­ne (HE) Da­bar, in­sta­li­sa­ne sna­ge 160 MW. Hidroelektrana Dabar je najvažnija u podsistemu Gornji horizonti, u kojem su predviđene i HE Bileća i HE Nevesinje.

Izgradnja hidroelektrane Dabar će koštati oko 222 miliona evra, a 85% sredstava obezbeđeno je iz kredita kineske Eksim banke (Export-Import Bank of China). Objekat gradi kineska kompanija China Gezhouba Group Co.

Većina sredstava za izgradnju HE Dabar dolazi iz kineskog kredita

Rok za iz­gra­dnju je 46 me­se­ci, a pred­se­dnik Vla­de Republike Srpske Ra­do­van Vi­ško­vić is­ta­kao je da je HE Da­bar je­dan od naj­većih ener­get­skih obje­ka­ta na Bal­ka­nu, kao i da nje­nih 160 MW garantuje da će ener­get­ski sis­tem Republike Srpske u bu­dućnos­ti bi­ti vi­še ne­go sta­bi­lan.

Kako se navodi, ovim projektom bi elek­tro­ener­get­ski sis­tem tre­ba­lo da dobije no­vih 500 GWh elek­trične ener­gi­je.

HE Dabar će značajno povećati udeo obnovljivih izvora u proizvodnji struje

Izgradnjom HE Dabar će procenat ze­le­ne, čis­te ener­gi­je bi­ti značajno povećan, rekao je Višković. Trenutno je udeo termoelektrana na ugalj 60%, a os­ta­tak iz hi­dro­po­ten­ci­ja­la, dok je oba­ve­za prema Evropskoj uniji da se udeo obnovljivih izvora poveća na preko 60%, dodao je.

Projekat Gornji horizonti sprovodi firma Hidroelektrane na Trebišnjici (HET), zavisno preduzeće Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).

Entitetski ministar rudarstva i energetike Pe­tar Đokić izjavio je da će kilovat-čas biti najvažniji proizvod iz Hercegovine zahvaljujući projektu HE Dabar, čija je ukupna vrednost 338 miliona evra, ali i drugim energetskim projektima.

Prema ranijim navodima, HET, kao osnivač HE Dabar, treba da obezbedi preko sto miliona evra, što uključuje 15% vrednosti izgradnje hidroelektrane, ali i gradnju tunela, eksproprijaciju, rešavanje imovinsko-pravnih odnosa, premije za osiguranja kredita i garancije Vlade RS.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

26. jun 2023. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

26. jun 2023. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

26. jun 2023. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

26. jun 2023. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu