OIE

Kinezi u Ukrajini grade najveći evropski vetropark na kopnu

Kina Ukrajini najveci evropski vetropark na kopnu

Slika: Unsplash

Objavljeno

02.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

PowerChina je postigla sporazum s lokalnim partnerima u Ukrajini o izgradnji vetroelektrane od 800 megavata u turbulentnoj Donjeckoj oblasti. S tim kapacitetom bi bila najveća u Evropi na kopnu.

WindFarm je potpisao ugovor s kompanijom PowerChina da zajedno instaliraju vetropark od 800 megavata u Ukrajini. Pogon te veličine, za kojeg partneri kažu da će raditi bez subvencija, sada bi bio najveći na evropskom kopnu.

„To znači da sektor vetroelektrana u Ukrajini ulazi u novu fazu razvoja, na osnovu konkurentnih uslova na tržištu. Drugo, ovaj projekat predviđa lokalnu proizvodnju opreme za vetroelektrane“, izjavio je predsednik Odbora Ukrajinske vetroenergetske asocijacije (UWEA) Andrij Konečenkov.

Manuš-nikoljski projekat je procenjen na milijardu dolara

Lokacija za vetropark je u Donjeckoj oblasti u jugozapadnoj ukrajini, u reonima Manuš i Nikoljske. Potpisnici sporazuma su naveli da će biti vredan barem milijardu dolara, što je 860 miliona evra. Nedaleko odatle, proruski pobunjenici kontrolišu delove Donjecka.

Fântânele-Cogealac, kapaciteta 600 megavata, trenutno je najveća kopnena vetroelektrana u Evropi

Direktor WindFarm-a Jurij Žabskij izjavio je da će pogon biti instaliran „za najkraće moguće vreme“, ali nije objavio konkretan rok.

PowerChina, koja je izgradila Branu Tri klisure, najveću elektranu na planeti, posluje u okviru kineskog državnog konglomerata Power Construction Corp. Domaći WindFarm ima portfelj vetrogeneratora od 1,3 gigavata, od čega je preko 400 megavata pušteno u rad.

Kina je u Ukrajini već ušla u jedan megaprojekat za vetropark

Treba pomenuti da se China Power Technology Equipment, u vlasništvu kompanije State Grid Corp., pre godinu dana s norveškom firmom NBT dogovorila da do kraja 2021. podignu vetropark od 750 megavata u Zaporožju u Ukrajini. Projekat vredan milijardu evra ulazi u kinesku razvojnu inicijativu Pojas i put.

Fântânele-Cogealac u Rumuniji, snage 600 megavata, trenutno je najveća kopnena vetroelektrana u Evropi. Češki ČEZ ju je nedavno prodao jednom investicionom fondu kojim upravlja australijski Macquarie. Fosen u Norveškoj i Markbygden u Švedskoj su veći, ali se prostiru na više lokacija.

Britanski Walney Extension je, sa svojih 659 megavata, najveća vetrofarma na vodi na svetu. Holandija planira da do 2023. završi ofšor projekat Hollandse Kust Zuid 1-4 od 1,5 gigavata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

2. novembar 2020. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

2. novembar 2020. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

2. novembar 2020. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

2. novembar 2020. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu