Električna energija

Kineski konzorcijum vratio uplaćeni avans Elektroprivredi BiH za izgradnju bloka 7 u TE Tuzla

Bloka 7, Termoelektrane Tuzla

Foto: EPBiH

Objavljeno

24.12.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.12.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) je, nakon raskida ugovora sa konzorcijumom kineskih kompanija o izgradnji bloka 7 Termoelektrane Tuzla, uspela da vrati 127 miliona evra koje je avansno uplatila.

Odluka o izgradnji bloka 7 Termoelektrane u Tuzli je doneta 2014. godine. U avgustu iste godine je sa konzorcijumom kineskih kompanija China Gezhouba Company i China Energy Engineering Group Guangdong Electric Power Design Institute zaključen ugovor o projektovanju, nabavci i izgradnji (EPC).

EPBiH je gradnju bloka 7, zamišljene snage 450 megavata, pokrenula kako bi zamenila zastarele blokove 3, 4 i 5 u TE Tuzla. Vrednost projekta procenjena je na 1,5 milijardi konvertibilnih maraka (766 miliona evra), uz planirano finansiranje putem kredita kineske državne Izvozno-uvozne banke (Exim Bank), za koji je Vlada Federacije BiH dala garancije.

Od samog početka projekat se suočio sa velikim brojem problema. Evropska komisija i Sekretarijat Energetske zajednice su više puta upozoravali da je državna garancija nedozvoljena državnu pomoć i da je projekat u suprotnosti sa obavezama Bosne i Hercegovine za dekarbonizaciju.

Ipak, u junu 2020. godine, državna Elektroprivreda BiH je uplatila izvođaču avans od 248 miliona konvertibilnih maraka, što je 127 miliona evra. Međutim, već u avgustu 2020. godine, izvođač ju je obavestio da ne može da ispuni obaveze iz ugovora jer nije uspeo da nabavi ključnu opremu: kotao, turbinu i generator. Naime, opremu je trebalo da isporuči General Electric, koji se te godine povukao iz poslova povezanih sa ugljem.

EPBiH je konzorcijumu kineskih kompanija uputio tri opomene pred raskid ugovora

Konzorcijum dve kineske kompanije je ponudio izmenu ugovora, predloživši da opremu isporuče kineski proizvođači sa evropskom tehnologijom ili licencom. Vlada Federacije BiH je odbila ponudu, na predlog EPBiH.

Kompanija je konzorcijumu kineskih kompanija uputila ukupno tri opomene pred raskid ugovora, sa pozivom da ispuni svoje obaveze i pristupi realizaciji.

Nakon isteka roka predviđenog trećom opomenom, EPBiH je pre godinu dana, uz saglasnost entitetske vlade, raskinula ugovor i pokrenula postupak mirnog rešavanja otvorenih pitanja. Kako stoji u kompanijinom saopštenju, izvođači su nakon višemesečnih pregovora vratili celokupan iznos avansa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

24. decembar 2024. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

toplana gas ljubljana energetika te tol

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

24. decembar 2024. - TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru

severna makedonija spajanje trzista eu grcka sanja bozinovska

Severna Makedonija planira da spoji tržište električne energije sa EU do prvog kvartala 2027.

24. decembar 2024. - Ministarka Sanja Božinovska učestvovala je na Forumu za integraciju tržišta električne energije održanom u Evropskom parlamentu u Briselu

Kostadinov Zapadni Balkan energetsku krizu odgovorio inovacijama ambicijom

Kostadinov (GGF): Zapadni Balkan je na energetsku krizu odgovorio inovacijama, ambicijom (video)

24. decembar 2024. - Poslednje tri do četiri godine su u najmanju ruku bile transformativne u pogledu energetske tranzicije na Zapadnom Balkanu, kaže Borislav Kostadinov, direktor fonda u kompaniji Finance in Motion zadužen za GGF