OIE

Kina izgradila drugu hidroelektranu po snazi na svetu

Kina izgradila drugu po velicini hidroelektranu na svetu

Foto: China Three Gorges Corp.

Objavljeno

28.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Puštena je u rad i poslednja turbina u okviru hidroelektrane Baihetan kompanije China Three Gorges Corp. Sa ukupno 16 gigavata kapaciteta, ona je druga na celom svetu.

Na Jangcekjangu u Kini se nalazi najveća kaskada hidroelektrana na svetu. Državna kompanija China Three Gorges Corp, koja je na toj reci već upravljala hidrocentralom Tri klisure (Three Gorges) od 22,5 gigavata, najvećom elektranom na svetu uopšte, dovršila je instaliranje postrojenja Baihetan od 16 gigavata, koje je tako zauzelo drugo mesto u obe kategorije!

Nova brana, koja drži 20,6 milijardi kubnih metara vode, nalazi se na reci Đinša na jugozapadu zemlje. To ime zapravo obuhvata gornji tok Jangcekjanga.

U okviru ovog objekta na granici pokrajina Junan i Sičuan postavljeno je 16 turbina. One mogu da proizvedu 62,4 teravat-sata električne energije godišnje, što odgovara potrošnji 75 miliona ljudi u najmnogoljudnijoj državi ili 90,4 miliona standardnog uglja za termoelektrane.

Ukupna snaga hidroenergetskog kompleksa na Jangcekjangu iznosi 71,7 gigavata

Radovi su počeli 2017, a prvi generatori su krenuli s radom u junu 2021. godine. Nivo vode je u međuvremenu dostigao planiranih 825 metara. Poslednja turbina je montirana u maju ove godine.

Kaskada se niže na 1.800 kilometara toka Jangcekjanga. Sastoji se od šest hidrocentrala sa ukupno 110 turbina i zapanjujućih 71,7 gigavata zbirne snage. Taj kompleks je značajan za prenos struje iz zapadnih regiona Kine, bogatih resursima, u privredne centre i gusto naseljena područja na istoku gde je velika potrošnja energije.

Postavljanje standarda za energetsku tranziciju

Kina je, inače, pre dve godine otkrila planove za podizanje niza hidroelektrana na reci Jarlung Cangpo, kako se Bramaputra naziva u gornjem toku. Najava o postrojenjima ukupne snage 60 gigavata izazvala je burnu reakciju Indije zbog zabrinutosti da će joj tako biti smanjen dotok vode.

Kina se posvetila postavljanju globalnih standarda u zelenoj energetici i tehnologiji baterija i drugih rešenja za skladištenje struje, u okviru strategije za smanjenje upotrebe uglja i spuštanja neto emisija gasova s efektom staklene bašte na nulu najkasnije 2060. godine. Tamo je nedavno otvoreno najveće postrojenje sa protočnim vanadijumskim baterijama. Grad Čaodžou u pokrajini Guangdung je nedavno objavio plan za vetroelektranu na moru od 43,3 gigavata u Tajvanskom moreuzu.

U okviru najvećeg svetskog projekta reverzibilne hidroelektrane je upravo aktivirana sedma od dvanaest turbina

U novembru je u blizini Haijanga na istoku Kine puštena u rad prva komercijalna plutajuća solarna elektrana na moru. Pritom je povezana sa vetroturbinom ukopanom u dno, pa zajedno tako čine i prvu hibridnu elektranu tog tipa.

Državna firma State Grid Corp. of China (SGCC) je prošle nedelje aktivirala sedmu od dvanaest turbina u svojoj reverzibilnoj hidroelektrani Fengning, koja je projektovana da postane najveća na Zemlji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

28. decembar 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

28. decembar 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

28. decembar 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

28. decembar 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini