OIE

Izdate četiri dozvole za istraživanje geotermalnih voda u Hrvatskoj

geotermalna energija_hrvatska_dozvole

Foto: Pixabay/Hans

Objavljeno

16.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izdalo je dozvole za istraživanje geotermalnih voda za energetske svrhe za četiri lokacije na području Slavonije, Podravine i Međimurja.

Dozvola za istraživanje na istražnom prostoru Legrad-1 dodeljena je firmi Geo Power Energy Development iz Zagreba, dok je firma Ensolx, takođe iz glavnog grada Hrvatske, dobila dve dozvole – i to za lokacije Ernestinovo i Merhatovec. Četvrta dozvola, za istraživanje geotermalnih voda na prostoru Lunjkovec-Kutnjak, dodeljena je firmi Buko Termal iz Malog Bukovca.

Na konkurs je stiglo devet ponuda uprkos okolnostima izazvanim pandemijom COVID-19

Na javni konkurs koji je hrvatska Agencija za ugljikovodike (AZU) raspisala u junu ove godine za ova četiri istražna prostora pristiglo je ukupno devet ponuda.

Predsednik uprave AZU Marijan Krpan podsetio je da je konkurs privukao investitore za sva četiri istražna područja uprskos činjenici da je raspisan u trenutku kad su sve velike kompanije stopirale projekte istraživanja zbog neizvesnosti koju je donela pandemija COVID-19. On je dodao da su ovakvi konkursi jasan pokazatelj da geotermalni projekti mogu igrati važnu ulogu u energetskoj tranziciji.

Ukupna vrednost istražnih radova procenjena je na skoro 20 miliona evra

Vrednost istražnih radova na ovim projektima procenjuje na gotovo 20 miliona evra, piše u saopštenju agencije.

Prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj otvorena je 2019. godine, a u planu su i drugi projekti

Prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj otvorena je prošle godine u Cigleni kod Bjelovara, a investitor je MB Holding iz Turske. Takođe, firma Geo Power Zagocha planira da izgradi još jednu u opštini Čađavica, dok Opština Babina Greda takođe namerava da koristi geotermalnu energiju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

16. oktobar 2020. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

16. oktobar 2020. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

baterijsko skladistenje baterije bess solarpower europe

SolarPower Europe: EU treba 10 puta više baterijskih kapaciteta da bi održala tempo energetske tranzicije

16. oktobar 2020. - SolarPower Europe je osnovao inicijativu Battery Storage Europe Platform kako bi podstakao rast baterijskih kapaciteta širom EU.

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

16. oktobar 2020. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.