OIE

Svečano otvorena prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj  – Velika 1

geotermalna-elektrana-Hrvatska-Velika-1-tomislav-coric-muharrem-balat

Slika: Tomislav Ćorić i Muharrem Balat (Maks Petković)

Objavljeno

19.11.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

19.11.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i predsednik Uprave turske grupacije MB Holding Muharrem Balat danas su svečano otvorili prvu geotermalnu elektranu u Hrvatskoj. Geotermalna elektrana u Cigleni kraj Bjelovara – Velika 1, snage 16,5 MW –  investicija vredna 325 miliona kuna, ujedno je i najveća elektrana u kontinentalnoj Europi s binarnom tehnologijom.

Geotermalna elektrana Velika 1 (Velika Ciglena) počela je sa radom u decembru 2018, a u punom kapacitetu radi od marta 2019. i električnom energijom snabdeva gotovo ceo Bjelovar. Osnovna tehnologija elektrane proizvod je italijanskog Turbodena, a od ukupne vrednosti investicije više od 68% isporučeno je u materijalima, opremi ili uslugama domaćih dobavljača i izvođača, saopštilo je udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

Vođa projekta Dragutin Domitrović izjavio je da Velika 1 ima ugovor o otkupu električne energije s HROTE-om sklopljen na 10 MW, što odgovara prosečnoj potrošnji energije oko 29.000 hrvatskih domaćinstava.

Kako su geotermalne elektrane bazni proizvođači električne energije, ona se u mrežu isporučuje nezavisno o vremenskim uslovima i dobu dana. Od marta ove godine, otkad je Velika 1 u punoj proizvodnji, isporučeno je više od 55 GWh električne energije, istakao je Domitrović.

Muharrem Balat, predsednik Uprave MB Holdinga, naveo je da je ova kompanija u Turskoj izgradila pet elektrana koje i dalje vrlo dobro rade, a nada se da će isto uraditi i u Hrvatskoj.

„Geotermalna energija ima brojne prednosti, drugačija je od ostalih izvora obnovljive energije jer može proizvoditi energiju tokom 24 sata svih 365 dana u godini. Ipak, vrlo je rizična grana za ulaganje i ima značajne troškove, ali spremni smo i dalje ulagati u Hrvatskoj“, poručio je turski investitor.

Početkom septembra ova kompanija potpisala je ugovor o projektovanju geotermalne elektrane Legrad, očekivane neto snage 19,9 MW.

Podaci sa kraja 2018 godine pokazali su da je Turska bila svetski lider u izgradnji novih kapaciteta geotermalne energije u 2018. godini, a da je Hrvatska šesta na svetu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija sprema aukcije za 50 MW solara

Srbija sprema aukcije za 50 MW solara, usvojene uredbe o balansiranju i premiji i fid-in tarifi

19. novembar 2019. - Vlada Srbije odredila je kvotu za solar i definisala pravila u vezi sa balansiranjem i premijama i fid-in tarifama

Zakon o energetici izmene vlada srbije

Srbija menja Zakon o energetici: osniva se Republička komisija za energetske mreže

19. novembar 2019. - Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici kojim se usklađuje nacionalno zakonodavstvo sa propisima EU

Abazovic Crna Gora 2030 energetski nezavisna

Abazović obećao da će Crna Gora 2030. postati energetski nezavisna

19. novembar 2019. - Odlazeći premijer Crne Gore Dritan Abazović kazao je da njegova koalicija zalaže za to da Crna Gora 2030. postane energetski nezavisna.

Ovih 18 energetskih kompanija su među 50 najinovativnijih kompanija na svetu

Ovih 18 energetskih kompanija je među 50 najinovativnijih na svetu

19. novembar 2019. - Svedoci smo četvrte tehnološke revolucije – inovacije nikada nisu bile važnije. BCG je objavio listu 50 najinovativnijih kompanija na svetu.