Električna energija

Turski MB Holding gradi drugu geotermalnu ORC elektranu u Hrvatskoj

Turski-MB-Holding-geotermalna-ORC-elektrana-Velika-Ciglena

Foto: Elektrana Velika Ciglena (MB Geothermal)

Objavljeno

06.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma MB Geothermal iz Zagreba, koja je u stoprocentnom vlasništvu turskog MB Holdinga, potpisala je ugovor sa hrvatskom projektantskom kućom Ekonerg za projektovanje binarne (ORC) geotermalne elektrane Legrad, instalisane snage 19,9 MW, što je drugi veliki projekat MB Holdinga u oblasti geotermalne energije u Hrvatskoj, saopštila je MB Geothermal.

Geotermalna ORC elektrana u Legradu, u blizini Koprivnice, će biti izgrađena korišćenjem naprednih tehnoloških sistema i godišnje će proizvoditi oko 165 GWh električne energije, što je energetski ekvivalent oko 100.000 barela nafte, navodi se u saopštenju.

MB Geothermal je nedavno zatražio izradu elaborata optimalnog tehničkog rešenja za priključenje na mrežu od hrvatskog operatora prenosnog sistema, a budući da na geotermalnu energiju ne utiču vremenski uslovi, elektrana će kontinuirano isporučivati energiju u prenosnu mrežu severne Hrvatske, stoji u saopštenju.

MB Holding već upravlja prvom hrvatskom geotermalnom ORC elektranom

Ovo je drugi veliki geotermalni projekat kompanije MB Holding u Hrvatskoj, podseća se u saopštenju. Ova kompanija već upravlja elektranom u Velikoj Cigleni u blizini Bjelovara, prvom hrvatskom geotermalnom elektranom i najvećom u Evropskoj uniji koja radi na principu ORC (Organski Rankinov ciklus).

Elektrana u Velikoj Cigleni, koja je puštena u rad krajem 2018. godine, ima ukupnu bruto snagu od 16,5 MW i ugovor o otkupu električne energije na nivou od 10 MW neto, što odgovara prosečnoj potrošnji oko 29.000 hrvatskih domaćinstava i mesečnoj proizvodnji 7,3 GWh električne energije.

Kompanija planira gradnju elektrana snage 80 MW

Prema ranijim izveštajima, elektrana u Velikoj Cigleni, koja je u sistemu fid-in podsticaja, eksploatiše paru i toplu vodu čija je temperatura 170 stepeni Celzijusa kako bi proizvela električnu energiju i isporučila je u prenosnu mrežu.

ORC sistemi proizvode električnu energiju koristeći različite izvore, kao što su obnovljivi izvori energije (biomasa, geotermalna energija, solarna energija), tradicionalna goriva i otpadna toplota iz industrijskih procesa, postrojenja za spaljivanje otpada, motora ili gasnih turbina.

Srednjoročni planovi MB Holdinga u Hrvatskoj usmereni su na izgradnju geotermalnih elektrana ukupne snage 80 MW, navodi se u saopštenju firme MB Geothermal.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

axpo petrol ppa slovenija struja

Axpo i Petrol potpisali prvi fizički PPA ugovor u Sloveniji

6. septembar 2019. - Švajcarski Axpo i slovenački Petrol potpisali su petogodišnji korporativni ugovor o otkupu električne energije

TotalEnergies snabdevati Saint-Gobain zelenom energijom PPA

TotalEnergies će snabdevati Saint-Gobain zelenom energijom po novom PPA ugovoru

6. septembar 2019. - TotalEnergies će objekte kompanije Saint-Gobain u Francuskoj pet godina snabdevati strujom iz obnovljivih izvora

eles siemens energy memorandum mervar presern slovenija

ELES i Siemens Energy sklopili strateško partnerstvo za razvoj digitalnih tehnologija za elektromreže

6. septembar 2019. - ELES i Simens Energy će sarađivati na razvoju naprednih digitalnih tehnologija i održivih rešenja za međunarodni sektor električne energije

hrvatska leto struja uvoz soalr potrosnja izvestaj oieh

Hrvatska tokom leta uvezla struju za 135 miliona evra

6. septembar 2019. - Trošak je mogao biti izbegnut proizvodnjom iz solarnih elektrana snage oko 2.700 MW, što je snaga projekata za zelenu energiju koji čekaju na realizaciju