Električna energija

EPS vraća u život projekat svoje prve solarne elektrane

eps solarna elektrana petka kostolac

Elektrana će biti instalirana na deponiji jalovine (foto: EPS)

Objavljeno

07.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) odlučila je da obnovi projekat gradnje svoje prve solarne elektrane Petka snage 9,95 MW.

Ponovno raspisivanje tendera za gradnju SE Petka moglo bi da bude još jedan dokaz da je Elektroprivreda Srbije na putu oporavka. Naime, tender za gradnju ove elektrane bio je raspisan januara 2022. godine, ali je nekoliko meseci kasnije zaustavljen.

Kao obrazloženje za taj potez je navedeno da je Komisija za javne nabavke od strane uprave EPS-a obaveštena da „nema raspoloživih sredstava za ovu namenu“.

Da podsetimo, početak 2022. je bio veoma težak za EPS jer je u decembru 2021. nastupio kolaps u proizvodnji struje i uglja zbog čega je bio primoran da uvozi električnu energiju. Finansijske posledice bile su velike, pa je gubitak EPS-a na kraju 2022. bio 73,7 milijardi dinara.

Međutim, sa dolaskom Miroslava Tomaševića za vd direktora situacija je počela da se popravlja, pa je kompanija u januaru 2023. saopštila da više ne zavisi od uvoza struje, a pre nekoliko dana i da je zaradila 55 miliona evra od izvoza struje.

Solarni paneli će imati fiksirani nagib

EPS je sada u javnom pozivu za izvođača radova na gradnji fotonaponske elektrane Petka naveo da je planirano da se instalira na odlagalištu Petka, u neposrednoj blizini naselja Petka i Kostolac. Reč je o odlagalištu jalovine površinskog kopa uglja Ćirikovac u kostolačkom ugljenom basenu, kojim upravlja ogranak Termoelektrane i kopovi Kostolac.

Projektom je predviđeno postavljanje ukupno 18.720 fotonaponskih modula pojedinačne snage 580 W minimalne efikasnosti 21 odsto.

Rok za podnošenje ponuda je 20. maj, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Prema projektnoj dokumentaciji PV moduli će biti postavljeni pod unapred definisanim uglom u odnosu na teren, u skladu sa dobijenim podacima o sunčevom zračenju na konkretnoj lokaciji.

EPS je naveo da je usvojeno rešenje sa fiksnim uglom, bez automatskog zaokretanja panela. Nije predviđeno da se u toku godine u zavisnosti od godišnjeg doba obavlja ručno podešavanje nagiba panela, već je usvojeno postavljanje panela pod fiksnim uglom od 25 stepeni, piše u tenderskoj dokumentaciji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

proizvodnja obnovljive energije iz kise

Kiša je izvor energije: naučnici razvili uređaj koji može da proizvodi struju iz padavina

7. april 2023. - Naučnici iz Singapura razvili su inovativan uređaj koji koristi kapljice vode, nalik na kišne kapi, za proizvodnju električne energije

Italija preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

Italija će preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

7. april 2023. - Vlada Italije je nagovestila da će dve preostale elektrane na ugalj u kopnenom delu zemlje prebaciti na stendbaj umesto da budu demontirane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

7. april 2023. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

7. april 2023. - Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra za ovu godinu