Elektroprivreda Srbije planira da istraži mogućnosti korišćenja biomase za proizvodnju struje u termoelektranama na ugalj. Kompanija na taj način nastavlja da analizira opcije za upotrebu goriva koja bi mogla da zamene ugalj u njegovim elektrana. Dosad su razmatrani otpad, prirodni gas, kao i biomasa iz energetskih zasada.
Elektroprivreda Srbije (EPS) je raspisala javnu nabavku u kojoj traži pripremu Analize raspoloživosti i tehnološke podobnosti lokalno dostupne biomase za upotrebu u elektranama EPS-a.
Cilj projektnog zadatka je da se izradi studija koja će sagledati koliki je potencijal biomase u Srbiji i mogućnost iskorišćenja za potrebe EPS-a, navodi se u javnom pozivu.
Kompanija ima na umu dva vida korišćenja biomase – proizvodnju i sagorevanje biogasa (biometana) i direktno sagorevanje biomase.
Analizira se i gradnja mreže biogasovoda
Kada je reč i biogasu EPS traži od konsultanta da analizira više više aspekata ove opcije. Tako očekuje ocenu potencijala biomase u Vojvodini u vidu energetskih zasada, stajnjaka, organskog otpada, ali i presek stanja u sektoru sa podacima o postojećim, planiranim i optimalna potencijalna postrojenja za proizvodnju biogasa.
EPS zanima i sagledavanje mogućnosti dobijanja energije iz biogasa u kogenerativnom ciklusu ili za proizvodnju biometana i utiskivanje u gasovodnu mrežu. Konsultanti će morati da urade i procenu potrebnih investicionih i operativnih troškova za mogućnost centralizovane potrošnje biogasa na lokacijama Termoelektrane-toplane (TE-TO) Novi Sad i TETO Zrenjanin za proizvodnju električne energije ili dobijanje biometana.
Razmatraće se, u skopu ovih potencijalnih investicija, i mreže biogasovoda do ove dve EPS-ove elektrane.
Konsultant bi trebalo da analizira i uticaj sagorevanja biomase na kvalitet vazduha
U delu korišćenja biomase za direktno sagorevanje, EPS želi da dobije analizu raspoložive biomase za finalnu upotrebu na lokacijama Termoelektrane (TE) Kolubara A i TE Morava.
Opcija je i uzgoj energetskog zasada na odlagalištima površinskih kopova u cilju održive proizvodnje biomase, navodi se u javnom pozivu.
Kompanija očekuje i primere iz okruženja gde je primenjena tehnologija direktnog sagorevanja biomase radi proizvodnje energije i zamene uglja kao pogonskog goriva sa biomasom.
Važan deo zadatka koji će dobiti izabrana firma je i analiza potencijalnih emisija zagađujućih materija u vazduh kao i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte zamenom konvencijalnih tehnologija proizvodnje energije na fosilna goriva sa biomasom.
Energetski zasadi, otpad, prirodni gas
Inače, EPS je pokrenuo nekoliko ideja za izbor goriva koja bi zamenila ugalj u termoelektranama na ugalj. Tako je u septembru 2021. krenuo pilot projekat sa američkom kompanijom E3 International za korišćenje biomase iz energetskih zasada.
Nekoliko meseci kasnije inicirana je priprema studije o prebacivanju pomenute TE Morava sa uglja prebaci na prirodni gas.
U julu sledeće godine EPS je raspisao tender za izradu investiciono-tehničke dokumentacije za ko-sagorevanja alternativnih goriva u termoelektranama Nikola Tesla A (TENT A) i Kostolac B. Kao vrsta otpada pomenut je SRF ili solid recovered fuel – gorivo koje je dobijeno iz čvrstog otpada.
U ovim planovima je najčešće pominjana TE Morava, koja bi uz Kolubaru, trebalo da bude prva ugašena. EPS je nedavno objavio da namerava da obavi konzervaciju ove dve termoelektrane.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.