Energetska zajednica je dostigla planirani nivo energetske efikasnosti za 2020. koji je propisan Direktivom o energetskoj efikasnosti iz 2012.godine
Što se tiče energije iz obnovljivih izvora, tri ugovorne strane – Albanija, Moldavija i Crna Gora – nadmašile su svoje nacionalne ciljeve za 2020. navedene u Direktivi o obnovljivim izvorima energije iz 2009, dok su im se ostale približile, istakao je Sekretarijat Energetske zajednice.
„Bez umanjivanja obima izazova pred nama, to što je Energetska zajednica dostigla cilj na polju energetske efikasnosti za 2020. je značajni uspeh. Iako na kraju 2020. do cilja za obnovljivu energiju nisu uspele da stignu sve ugovorne strane, ohrabruje što tehnologije solara i vetra počinju s probojem u miksu električne energije u kojem preovladava ugalj“, izjavio je direktor sekretarijata Artur Lorkowski.
Za Bosnu i Hercegovinu još nema podataka o energetskoj efikasnosti i obnovljivoj energiji za 2020. godinu
Po podacima koje je objavio Eurostat, ukupna finalna potrošnja energije svih ugovornih strana je prilično ispod maksimalnog nivoa određenog Direktivom o energetskoj efikasnosti 2012/27/EU.
Sedam ugovornih strana je održalo potrošnju energije ispod svog (indikativnog) nacionalnog cilja za energetsku efikasnost za 2020. godinu. Većina mera za energetsku efikasnost je sprovedena u sektorima proizvodnje i građevinarstva.
Albanija, Moldavija i Crna Gora su premašile svoje nacionalne ciljeve za 2020. iz Direktive o obnovljivim izvorima energije
U svojstvu trenutnog predsedavajućeg ovoj međunarodnoj organizaciji, ministar energetike Ukrajine German Galushchenko izjavio je da su ciljevi za 2020. formulisani u postupku unutar Energetske zajednice dali važan impuls uvođenju obnovljive energije i mera energetske efikasnosti u njegovoj zemlji i drugim ugovornim stranama. „Da bi ova dva noseća stuba energetske tranzicije jačala i nakon 2020, potrebni su ambiciozni ciljevi za 2030. godinu. Jedan od prioriteta našeg predsedavanja je da Ministarski savet usvoji jake ciljeve za 2030. za obnovljivu energiju, energetsku efikasnost i smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte“, kazao je.
Kada je reč o energiji iz obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji, Albanija, Moldavija i Crna Gora su premašile svoje nacionalne ciljeve za 2020. definisane u Direktivi o obnovljivim izvorima energije 2009/28/EC. Postoji mogućnost da su ih dostigle i ostale ugovorne strane, jer ih je poslednji Ministarski savet odložio za kraj 2021. godine.
Za celokupnu Energetsku zajednicu nije određen cilj za 2020. na polju energije iz obnovljivih izvora.
Za Bosnu i Hercegovinu još nisu dostupni podaci o energetskoj efikasnosti i zelenoj energiji za 2020, a Gruzija nema nacionalni cilj jer se kasnije priključila Energetskoj zajednici.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.