Električna energija

EMS potpisao ugovor vredan 6,5 miliona evra za Transbalkanski koridor

ems-transbalkanski-koridor-juzna-backa-elnos

Slika: Potpisivanje ugovora (EMS)

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektromreža Srbije (EMS) i konzorcijum, koji čine Energotehnika Južna Bačka, Elektromontaža Kraljevo i Elnos BL potpisali su ugovor, vredan 6,5 miliona evra, o radovima na drugoj fazi Transbalkanskog elektroenergetskog koridora.

Radovi obuhvataju izgradnju 400 kV razvodnog postrojenja i transformacije 400/220 kV u TS Kraljevo 3 i opremanje 400 kV dalekovodnog polja u TS 400/110 kV Kragujevac 2.

Ugovor su potpisali generalni direktor EMS-a Jelena Matejić i predstavnik konzorcijuma Ilija Labus. Izvođači imaju 610 dana da završe radove.

Transbalkanski koridor povezuje tržišta električne energije u Rumuniji, Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Italiji

Transbalkanski koridor je projekat koji ima nacionalni i regionalni značaj jer će spojiti tržišta električne energije u Rumuniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Italiji. Prva faza u Srbiji završena je u decembru 2017. godine, dok je Rumunija svoj deo koridora pustila u rad u maju 2018.

Investicije u drugoj fazi iznose 29,6 miliona evra

Druga faza koridora u Srbiji podeljen je u dva lota. Lot 1 uključuje izgradnju 400 kV dalekovoda između trafostanica Kragujevac 2 i Kraljevo 3. Ugovor za ove radove potpisan je u martu, dok je izgradnja započela sredinom juna u Kragujevcu.

Očekuje se da će radovi na lotu 2 početi uskoro, saopštio je EMS.

Investicije u drugoj fazi iznose 29,6 miliona evra. Projekat se finansira zajmom od 15 miliona evra, koji obezbeđuje KfW, grantom od 6,5 miliona evra iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan i iz sopstvenih sredstava EMS-a.

Jelena Matejić, generalna direktorka EMS-a, izjavila je da će druga faza Transbalkanskog koridora poboljšati infrastrukturu za prenos električne energije i stabilnost snabdevanja električnom energijom u centralnim delovima Srbije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

4. septembar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

4. septembar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

4. septembar 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

4. septembar 2020. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC