Električna energija

Drakulić: Srpska privreda plaća istu cenu struje kao privrede u EU

drakulic cena struje evropa

Zoran Drakulić (foto: Privrednik)

Objavljeno

08.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Cena električne energije za privredu u Srbiji je ista kao i za ekonomije u Evropi, izjavio je Zoran Drakulić, predsednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“.

Cena električne energije u Srbiji za privredu je trenutno oko 110 evra po MW/h. Pre početka energetske krize, krajem 2021. firme su plaćale struju duplo manje, oko 50 evra.

Inače, u poslednjih godinu dana struja je poskupela tri puta: u septembru 2022. za oko 6,5 odsto za domaćinstva i oko 27 odsto za privredu, zatim u januaru 2023. za oko osam odsto i u maju za još toliko, u oba navrata i za domaćinstva i za privredu.

Drakulić: Proizvodna cena struje u Srbiji je četiri puta manja nego u EU

Najava ministarke energetike Dubravke Đedović o novom povećanju cene struje bila je jedna, kako je rekao Drakulić, od tri teme o kojima je želeo da govori na tradicionalnom prijemu Kluba u Šekspirovoj 27, u Beogradu.

„Srpska privreda u ovom trenutku plaća električnu energiju na nivou privreda Evropske unije, a proizvodna cena struje u Srbiji je četiri puta manja što govori i značajno uvećanje profita Elektroprivrede Srbije (EPS) u prvih šest meseci 2023. godine“, istakao je Drakulić, saopštio je klub Privrednik.

Drakulić je istakao da Klub čine 62 najuspešnija privrednika u Srbiji, kao i da su kompanije kojima oni rukovode uspešne i pune budžet.

EPS je u prvoj polovini godine ostvario dobit od skoro 530 miliona evra

Krajem avgusta ministarka Dubravka Đedović izjavila je da bi električna energija trebalo da poskupi pre Nove godine, kao i da su pregovori o tome u toku. Na drugoj strani, EPS je u prvoj polovini godine ostvario dobit od 61,8 milijardi dinara (527,3 miliona evra). U istom periodu godinu dana ranije kompanija je imala gubitak od 49,3 milijarde dinara (420,6 miliona evra).

Da podsetimo, Vlada Srbije obavezala se u okviru aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) koji je potpisan krajem 2022. da električna energija od maja 2023. do maja 2024. poskupi oko 26 odsto, a prirodni gas oko 30 odsto.

Inače, druge dve teme o kojima je pričao bilo je ponašanje domaćih banaka i uvećanje njihovog profita na račun čak i najsiromašnijih građana, kao i korupcija, koja je, kako je rekao Drakulić, ušla u sve pore društva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

8. septembar 2023. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

8. septembar 2023. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

8. septembar 2023. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

8. septembar 2023. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti