Podeli
Podeli
U nastojanju da ubrza put Srbije ka održivoj i čistoj energetskoj budućnosti, Nemačka razvojna saradnja u Srbiji aktivno sprovodi inicijative za promociju obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti. Predvodnik ovih napora je projekat „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“ koji se sprovodi u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike, pod vođstvom dr Tilla Barmeiera, vođe projekta i važne ličnosti u GIZ-ovoj misiji da podrži pravednu, čistu i održivu energetsku tranziciju u Srbiji.
Prva faza projekta, započeta 2022. godine, postigla je značajne ciljeve jačanja pravnog i tehničkog okvira za prozjumere. U intervjuu za portal Balkan Green Energy News, dr Till Barmeier govori o saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije, naglašavajući napore za prevazilaženje pravnih prepreka, usklađivanje postupaka povezivanja na mrežu i stvaranje okruženja pogodnog za prozjumere.
„U početnoj fazi, eksperimentisali smo sa različitim modelima instalacija za prozjumere u saradnji sa građanima, stambenim zajednicama i kompanijama. Ovi eksperimenti su nam omogućili da identifikujemo izazove i ograničenja, što je rezultiralo preporukama za efikasno usklađivanje i uvođenje detaljnih smernica“, objašnjava dr Barmeier.
Povećanje kapaciteta ključnih zainteresovanih strana
Projekat Nemačke razvojne saradnje je takođe prioritetno usmeren na povećanje kapaciteta ključnih aktera u sektoru energetike putem inicijativa za specijalizovano obučavanje. Više od 20 nastavnika tehničkih škola, 100 instalatera fotonaponskih sistema i brojni predstavnici energetskog sektora prisustvovali su obukama i studijskim posetama Nemačkoj kako bi stekli znanje o najboljim internacionalnim praksama.
U nastojanjima da podigne svest i znanje javnosti o obnovljivim izvorima energije, posebno mogućnostima prozjumera da proizvode električnu energiju uz pomoć solarnih panela, projekat je podržao organizaciju niza informativnih događaja, poput Solarnog podkasta sprovedenog u saradnji sa Balkan Green Energy News portalom, zatim kurseva za građane Solartehnika narodu, koje je realizovala energetska zadruga Elektropionir, kao i niza javnih rasprava i događaja širom zemlje.
Projekat je podržao organizaciju niza informativnih događaja
Da bi istakao važnost i ulogu žena u energetskoj tranziciji, projekat je podržao WISE Srbija mrežu žena u održivoj energetici, klimatskoj akciji i zelenoj ekonomiji, uključujući i njihovu godišnju konferenciju „Žene Srbije u održivoj energetici – liderstvo za promenu“ održanu u septembru 2023. godine. U saradnji sa Centrom za promociju održivog razvoja, ustanovljena je nagrada Liderka održive energetike kako bi se prepoznali napori i ambicije žena u postizanju promena u ovom sektoru.
Nova faza projekta fokusirana je na unapređenje energetske efikasnosti, pomoć́ u smanjenju zagađenja vazduha i dekarbonizaciji sektora grejanja
Zbog uspeha početne faze, projekat je nedavno produžen do decembra 2025. godine uz značajno povećanje budžeta. Dr Barmeier ističe da su ciljevi projekta prošireni i da se u novoj fazi fokusiraju na mere energetske efikasnosti, rešenja za održivo grejanje i integrisana rešenja za energetsku tranziciju i dekarbonizaciju u građevinskom sektoru.
Objašnjavajući razloge za ovu promenu, dr Barmeier ističe da postoji značajan prostor za poboljšanje energetske efikasnosti zgrada u Srbiji. Stare strukture sa neadekvatnom izolacijom, zastarelim prozorima i neefikasnim sistemima grejanja troše dva do tri puta više energije za grejanje u poređenju sa dobro izolovanim zgradama. Ovo ne samo da doprinosi zagađenju vazduha, već́ i opterećuje elektro mrežu, a ujedno i ograničava mogućnosti za povezivanje obnovljivih izvora energije.
GIZ ima za cilj da uvede inovativne modele za identifikaciju isplativih ulaganja u energetsku efikasnost
U narednoj fazi, pored nastavka izgradnje kapaciteta za zelenu energetsku tranziciju različitih profesionalnih grupa, GIZ takođe ima za cilj da uvede pionirske inovativne modele za identifikaciju isplativih ulaganja u energetsku efikasnost, korišćenje obnovljivih izvora energije i održivo grejanje. Fokus je na razvoju opcija finansiranja kako bi se građanima omogućilo da se odluče za ove investicije i podigne svest javnosti o njihovom značaju.
Dr Barmeier ukazuje na rešenja za finansiranje koja eliminišu značajne početne troškove navodeći kao primer projekat Energetska sanacija stambenih, više-porodičnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja – Javni ESCO Projekat. Ova inicijativa, rezultat je saradnje između Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i obezbeđuje bespovratna sredstva koja pokrivaju 50 odsto troškova energetske sanacije zgrada koje su prošle na konkursu. Preostalih 50 odsto plaćaju vlasnici stanova u prihvatljivim mesečnim ratama, u skladu sa ostvarenim uštedama za grejanje pomoću programa sanacije.
GIZ sprovodi regionalni projekat na Zapadnom Balkanu, u cilju promocije razmene najboljih praksi
Ovaj sveobuhvatni pristup osigurava da građani iskuse dugoročne uštede i poboljšane uslove života bez značajnog uticaja na njihove mesečne račune. Dr Barmejer vidi ovo kao ključni korak u podršci održivom i otpornom energetskom pejzažu Srbije i navodi da GIZ ima nameru da testira i promoviše slične inicijative koje bi omogućile građanima, kao i kompanijama i javnim zgradama, da investiraju u mere energetske efikasnosti i obnovljive izvore energije bez značajnih početnih troškova.
Pored ovog projekta u Srbiji, GIZ istovremeno sprovodi regionalni projekat na Zapadnom Balkanu, promovišući razmenu najboljih praksi među regionalnim operatorima prenosa i distribucije električne energije, agencijama za energetiku i relevantnim ministarstvima. Dok Srbija usmerava svoj put ka zelenijoj budućnosti, ove inicijative ističu posvećenost GIZ-a i Nemačke razvojne saradnje uvođenju značajnih promena u energetskom sektoru regiona.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.