Crna Gora do 16. septembra prima komentare na Nacrt zakona o energetici. Nove odredbe usklađuju pravni okvir sa evropskim. Definišu se novi učesnici na tržištu kao i njihove delatnosti, prava i obaveze.
Kao što i druge zemlje Zapadnog Balkana unapređuju pravni okvir u domenu energetike, Crna Gora je završila Nacrt zakona o energetici. Cilj je modernizacija sistema i usklađivanje sa zakonodavstvom Evropske unije. Javna rasprava traje do 16. septembra, do kada je moguće dostaviti primedbe, predloge i sugestije.
Ovim zakonom će biti utvrđena zajednička pravila za proizvodnju, prenos, distribuciju, skladištenje i snabdevanje električnom energijom, organizaciju i funkcionisanje sektora električne energije i gasa – naročito pravila o osnaživanju i zaštiti kupaca, slobodnom pristupu integrisanom tržištu, pristupu treće strane prenosnoj i distributivnoj infrastrukturi, zahtevima za pravno razdvajanje – kao i pravila o nezavisnosti regulatornog tela, i modeli njegove saradnje s operatorom prenosnog sistema, piše u dokumentu.
Agregatori, aktivni kupci, energetske zajednice
Ministarstvo energetike je u nacrt uvrstilo definicije novih učesnika na tržištu i njihova prava i obaveze. Među njima su agregatori, aktivni kupci i energetske zajednice građana.
Aktivni kupac je krajnji kupac, ili grupa krajnjih kupaca koji deluju zajedno, koji troši ili skladišti električnu energiju koju proizvede ili prodaje energiju koju sam proizvodi ili učestvuje u programima fleksibilnosti i energetske efikasnosti, pod uslovom da te aktivnosti ne predstavljaju njegovu primarnu komercijalnu ili profesionalnu delatnost, stoji u dokumentu.
Predviđeno je da ova kategorija može da učestvuje na svim tržištima električne energije, da deluje direktno ili preko agregatora i učestvuje u pružanju usluga balansiranja, fleksibilnosti i programa energetske efikasnosti.
Definisano je da i energetska zajednica građana ima pravo da pristupi svim energetskim tržištima, direktno ili putem agregacije. Moći će da deluje kao aktivni kupac električne energije koju sama proizvodi i da među svojim članovima ili akcionarima organizuje deljenje električne energije koja se proizvodi u proizvodnim objektima koji su u vlasništvu zajednice.
Krajnji kupac za nadoknadu može da poveća ili smanji svoju potražnju za strujom
Zakonodavac je vodio računa i o rastućim potrebama za upravljanje potrošnjom odnosno odzivom na strani potrošnje. Novi sistem bi omogućio promenu potrošnje električne energije krajnjih kupaca u odnosu na njihove uobičajene ili trenutne obrasce, kao odgovor na tržišne signale.
Uključivaće vremenski promenljive cene električne energije ili novčane podsticaje. Krajnji kupci će moći da ponude da smanje ili povećaju svoju potražnju, za nadoknadu, bilo samostalno ili kroz agregaciju.
Nacrtom se uvode odredbe o stanicama za punjenje električnih vozila, skladištenju električne energije i ugovorima sa dinamičnim određivanjem cene struje.
CGES će moći da nudi priključke sa operativnim ograničenjima
Operator prenosnog sistema, Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), dobija pravo da ograniči garantovani kapacitet priključka ili da podnosiocu zahteva ponudi priključak uz operativna ograničenja. Cilj je da se obezbedi ekonomska efikasnost novih postrojenja za proizvodnju ili objekata za skladištenje energije.
Proizvođači, industrija i operateri sistema za skladištenje energije u Crnoj Gori imaju i mogućnost da sami izgrade infrastrukturu za priključenje. Nju operator prenosnog odnosno distributivnog sistema (Crnogorski elektrodistributivni sistem – CEDIS) zatim otkupljuje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.