Električna energija

Crna Gora najavila prestanak korišćenja uglja najkasnije 2035. godine

TE-Pljevlja-pregovori-radni-sati

TE Pljevlja (slika EPCG)

Objavljeno

01.07.2021.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

01.07.2021.

Država

Komentari

0

Podeli

Crna Gora se pridružila savezu PPCA (Powering Past Coal Alliance), koji promoviše prelazak sa uglja na čiste izvore energije, i najavila da će najkasnije 2035. godine prestati da upotrebljava ugalj.

Premijer Zdravko Krivokapić najavio je ranije da će Crna Gora će definisati rok za prestanak korišćenja uglja u svom nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NEKP), čija izrada je u toku.

Crnogorska nevladina organizacija Green Home je pozdravila odluku Crne Gore da pristupi savezu PPCA, saopštivši da je zemlja pokazala spremnost i odlučnost da odredi rok za napuštanje uglja i definitivno krene u proces energetske tranzicije.

Green Home podseća da se to dešava u trenutku kada Sekretarijat Energetske zajednice vodi pravni postupak protiv termoelektrane (TE) Pljevlja zbog prekoračenja dodjeljenih 20.000 radnih sati, a vlade širom Zapadnog Balkana se bore sa postupcima ekoloških rekonstrukcija termoelektrana koji nesumnjivo vode ka produženju zavisnosti od uglja.

Severna Makedonija ima ambiciozniji cilj od Crne Gore

Crna Gora je pristupila PPCA na samitu u Londonu, a savezu su se takođe priključile Severna Makedonija i Španija, sa nešto ambicioznijim ciljevima. Severna Makedonija je najavila zatvaranje svoje dve termoelektrane najkasnije 2027. godine, dok se Španija odlučila za postizanje ugljenične neutralnosti do 2030. godine.

Severna Makedonija je prva zemlja Zapadnog Balkana koja je odlučila da prestane da koristi ugalj, a premijer Zoran Zaev je nedavno izjavio da je se zatvaranje termoelektrana planira najkasnije 2028. godine.

Hrvatska i Albanija su takođe među novim članicama i partnerima PPCA

Na sajtu PPCA objavljeno je da među nove članice i partnere saveza spadaju i Hrvatska, koja se obavezala da radi na tome da rok za napuštanje uglja odredi u bliskoj budućnosti, kao i Albanija, za koju se navodi da ima jedan od najvećih udela obnovljivih izvora energije u regionu.

Green Home je takođe podsetio da je do sada 16 zemalja Evrope postavilo nacionalne ciljeve za prestanak daljeg korišćenja uglja i dodao da su time ukazale na potpunu saglasnost sa ciljevima Pariskog sporazuma i klimatske neutralnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

1. jul 2021. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

1. jul 2021. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

1. jul 2021. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

1. jul 2021. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji