Životna sredina

Britanija dozvolila izgradnju prvog podzemnog rudnika uglja posle više od tri decenije

Britanija dozvolila izgradnju prvog podzemnog rudnika uglja tri decenije

Foto: iStock

Objavljeno

08.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Borci za zaštitu životne sredine su najavili da će se obratiti sudu u pokušaju da ponište odobrenje koje je vlada dala za otvaranje podzemnog rudnika uglja, prvog u Velikoj Britaniji posle više od 30 godina. U kopu Woodhouse Colliery bi se eksploatisao ugalj za koksovanje i uglavnom izvozio.

Komitet Velike Britanije za klimatske promene (CCC), nezavisno telo za savetovanje vlade, pridružilo se stručnjacima i aktivistima u kritikovanju državnog sekretara za ravnomerni razvoj, stanovanje i zajednice Majkla Gova zbog toga što je dao zeleno svetlo za podzemnu eksploataciju uglja kod Vajthejvena u Kambriji. Kompanija West Cumbria Mining, koja je projekat pokrenula 2014. godine, želi da proizvodi i do 3,1 milion tona uglja za koksovanje godišnje.

Organizacije za zaštitu životne sredine se spremaju da se žale sudu, s tvrdnjom da bi rad objekta Woodhouse Colliery bio u suprotnosti s naporima Britanije da dostigne svoje klimatske ciljeve, što joj je zakonska obaveza. To bi bio prvi novi podzemni rudnik uglja posle više od trideset godina.

Izvozilo bi se bar 85 odsto proizvodnje

Koksni ugalj služi za dobijanje koksa, koji se koristi u proizvodnju čelika. Vladini zvaničnici tvrde da su za smanjenje neto emisija gasova s efektom staklene bašte na nulu potrebne ogromne količine čelika, na primer za izgradnju vetroparkova. Međutim, ovaj projekat je prevashodno namenjen izvozu – u inostranstvo bi išlo 85 procenata.

Jedina dva proizvođača čelika u Britaniji već rade na niskougljeničnim rešenjima

Štaviše, i British Steel i Tata, jedina dva proizvođača čelika u zemlji, rade na niskougljeničnim rešenjima. U tom sektoru je zeleni vodonik jedna od mogućih zamena za koks.

Rudnik uglja za koksovanje bi bio zatvoren tek godinu dana pre roka da Britanija postane klimatski neutralna

Ujedinjeno Kraljevstvo pomenuti cilj namerava da ostvari 2050. i tako postane klimatski neutralno, a za najavljeni rudnik koksnog uglja je predviđeno da radi do 2049. godine. Lokacija Woodhouse Colliery na severozapadu Engleske je na obali – ovo fosilno gorivo bi se kopalo ispod Irskog mora.

Savet okruga Kambrija je projekat odobrio još 2020, ali ga je zatim blokirao i prosledio slučaj višim instancama.

Ova država je obećala da će do početka oktobra 2024. prestati da proizvodi struju iz uglja.

Inače, u Nemačkoj se jedna vetroelektrana trenutno rasklapa radi proširenja ugljenokopa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

8. decembar 2022. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

Slovenija prva u Evropi plasirala obveznicu za odrzivost milijardu evra

Slovenija prva u Evropi plasirala obveznicu za održivost, prikupila milijardu evra

8. decembar 2022. - Slovenija je prodala svoju inauguralnu obveznicu za održivost, a zainteresovanost je bila preko 6,5 puta veća od ponuđene nominalne vrednosti

Just Transition Young Voices

Just Transition Young Voices Awards: Osnaživanje mladih zagovornika zelene energetske tranzicije

8. decembar 2022. - Mladi iz zemalja Zapadnog Balkana, Ukrajine, Gruzije i Moldavije mogu da se prijave za nagrade Just Transition Young Voices

co2 emisije oporezivanje cena svetska banka izvestaj

Svetska banka: Manje od trećine globalnih emisija obuhvaćeno porezima i sistemima za trgovanje

8. decembar 2022. - Oko 28 odsto globalnih emisija je trenutno pokriveno različitim šemama određivanja cene CO2, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske banke.