Električna energija

UPDATE: Berza električne energije u Crnoj Gori startuje do kraja godine

Berza elektricne energije u Crnoj Gori startuje do kraja godine

Slika: Pixabay

Objavljeno

29.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Trgovanje na Berzi električne energije u Crnoj Gori (MEPX) trebalo bi da počne do kraja ove godine, kada bude nađen strateški partner i implementiran operativni proces. Berza je osnovana prošle godine kao projektna kompanija.

Početak trgovanja na MEPX-u očekuje se nakon što bude pronađen strateški partner koji će u početku pomoći da se implementira operativni proces, nova tehnička rešenja, IT tehnologije. U toku su konsultacije a uz pomoć Sekretarijata Energetske zajednice radi se i na potrebnoj dokumentaciji, naveo je tehnički direktor Dejan Drašković u intervjuu za Dnevne novine.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE) i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) potpisali su u junu 2017. ugovor o osnivanju berze električne energije i njen statut. Tada je Izvršni direktor COTEE Milan Radović rekao da u Crnoj Gori ima više od 50 trgovaca električnom energijom, i da se veruje da će se taj broj uvećati osnivanjem berze.

Tržište će biti anonimno, niko neće znati s kim trguje pa tako neće moći ni da utiče na cenu koja će, u svakom datom trenutku biti realna. Izveštavanje o trgovanim količinama biće svakodnevno, a na berzi će struju moći da nabave i postojeći snabdevači i oni koji će se tek pojaviti u budućnosti, a kupovaće od satnih količina energije do godišnjih profila.

Učešće na berzi nije obavezno, mada je interesovanje već sada prisutno, a posebno je poraslo u isčekivanju skorog  puštanja u rad podmorskog kabla između Crne Gore i Italije, rekao je Drašković. Projekat podmorskog kabla je naglasio prisustvo Crne Gore na energetskoj sceni u regionu, čineći je nezaobilaznom tačkom u procesu formiranja regionalnog tržišta, koje ima za cilj spajanje sa evropskim, dodao je on.

Regionalna saradnja

MEPX će pristupiti i tržišnom spajanju sa jednom od berzi u regionu. Po rečima Draškovića, do sada je ostvarena dobra saradnja sa srpskom, hrvatskom i bugarskom berzom, kao i sa italijanskom kompanijom Gestore dei Servizi Energetici. Ostvaren je, kaže, kontakt i sa albanskom berzom koja bi takođe ove godine trebalo da počne sa radom.

“Prednost spajanja tržišta je ta što naprosto stvarate prostor za znatno veću ponudu i potražnju, na prekograničnom nivou, što vam onda garantuje veću likvidnost i realnu cenu”, rekao je Drašković u interevjuu.

Na samitu Zapadnog Balkana u Beču, održanom u avgustu 2016, odlučeno je da zemlje Zapadnog Balkana uspostave regionalno energetsko tržište kroz uspostavljanje nacionalnih energetskih berzi, a koje će se na kraju integrisati u jedinstveno evropsko tržište.

Berzu električne energije do sada su u širem regionu osnovale Srbija, Hrvatska i Slovenija, a njeno osnivanje je najavila i Bosna i Hercegovina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

29. januar 2018. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

29. januar 2018. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

29. januar 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

29. januar 2018. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW