Električna energija

Elektrodistribucija Srbije ugovorila nabavku 470.000 pametnih brojila

eds pametna brojila energotehnika juzna backa ewg

Foto: by pvproductions on Freepik

Objavljeno

22.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektrodistribucija Srbije nabaviće pametna brojila od konzorcijuma firmi Energotehnika – Južna Bačka i EWG.

Elektrodistribucija Srbije (EDS), operator distributivnog sistema, je krajem aprila raspisala tender za nabavku i ugradnju 470.000 pametnih brojila, čije je vrednost procenjena na skoro 13 milijardi dinara (110 miliona evra), bez poreza na dodatu vrednost.

Javnu nabavka nosi naziv Radovi na izmeštanju mernih mesta, zameni mernih uređaja (brojila i mernih grupa) u cilju modernizacije merne infrastrukture na distributivnom elektroenergetskom sistemu.

EDS je tražio ponude za 300.000 trofaznih i 90.000 monofaznih mernih uređaja, kao i 80.000 mernih grupa

Od isporučioca je EDS tražio da dostavi ponude za 300.000 trofaznih i 90.000 monofaznih mernih uređaja, kao i 80.000 mernih grupa. Procenjena vrednost na koju će se sa ponuđačima sklopiti ugovor je 13 milijardi dinara, pisalo je javnom pozivu.

Na tender je, kako se navodi u odluci o zaključenju okvirnog sporazuma, pristigla samo jedna ponuda, i to pomenutog konzorcijuma, a vrednost ponude je bila 12,94 milijarde dinara.

Na tender je pristigla samo jedna ponuda

U odluci o zaključenju okvirnog sporazuma sa firmama Energotehnika – Južna Bačka i EWG piše da se taj sporazum sklapa do utroška njegove vrednosti, koja je skoro 13 milijardi dinara, a najduže na period od dve godine.

Energotehnika – Južna Bačka će, kako se navodi u odluci, obaviti 21,1 odsto posla, EWG 53 odsto, a ostatak od 25,9 odsto podizvođači, njih 106. Najveći posao među njima obaviće Sitel i Meter and Control.

Nova brojila će pomoći da se smanje gubici u mreži, spreči neovlašćeno trošenje električne energije ili krađa

EDS nije naveo  u javnom pozivu kako će finansirati ovu javnu nabavku.

Inače, EDS je u novembru 2021. godine saopštio da je potpisao ugovor o kreditu za uvođenje pametnih brojila sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Ukupna vrednost projekta, kako je data rečeno, je 80 miliona evra. A, krajem maja ove godine EDS je naveo da je uzeo još dva kredita u vrednosti od 50 miliona evra.

Nova brojila će, kako je rekao EDS, pomoći da se smanje gubici u mreži, spreči neovlašćeno trošenje električne energije ili krađa, omogući daljinsko očitavanje potrošnje, ali i isključivanje potrošača, kao i praćenje potrošnje u realnom vremenu. Ali, ona su takođe važna i za priključivanje prozjumera i digitalizaciju distributivne mreže.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropska unija prva cena cbam certifikata evropska komisija

Evropska komisija odredila prvu cenu CBAM sertifikata

22. septembar 2023. - Evropska komisija je objavila prvu cenu CBAM sertifikata za prvi kvartal 2026. na svojoj veb stranici posvećenoj ovoj prekograničnoj taksi

hrvatska vetroelektrana ve cemernica vsb total

TotalEnergies gradi vetropark u Hrvatskoj

22. septembar 2023. - Vetropark Čemernica trebalo bi da bude izgrađen na teritoriji opštine Dicmo i grada Trilja nedaleko od Splita

hrvatska rimac technology novi bmw i7 sedan baterija zagreb

Rimac i BMW otkrivaju novi model električnog i7 Sedana 22. aprila

22. septembar 2023. - Baterijski sistem, koji je zajedničko rešenje dve kompanije, za novi BMW i7 Sedan proizvodi se u Rimac kampusu u blizini Zagreba

Dedovic Djedovic Handanovic Azerbejdzanu SOCAR

Đedović Handanović u Azerbejdžanu s predstavnicima vlade i SOCAR-a

22. septembar 2023. - Ministarka Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Azerbejdžanu sa predstavnicima vlade i državne energetske kompanije SOCAR