Francuska je inicirala jačanje saradnje u okviru grupe sa još deset država članica Evropske unije, s ciljem da ona preraste u nuklearni savez.
Nuklearna energija je jedan od ključnih elemenata za dekarbonizaciju u EU, smatraju vlade 11 zemalja članica koje imaju ili žele da grade takva postrojenja. Njihovo približavanje je došlo do izražaja 2021. godine, kada su tražile, a zatim uspele da se izbore da se nuklearna energija uključi u takozvanu zelenu ili klimatsku taksonomiju, a predvodnice su bile Francuska i Poljska.
U međuvremenu, ovaj blok u nastajanju uspeo je da izdejstvuje da Evropska komisija predloži da se vodonik proizveden korišćenjem nuklearne energije zvanično smatra zelenim, tačnije niskougljeničnim.
Vlada u Parizu sada hoće da osnuje „nuklearni savez“ iliti alijansu s drugim zemljama EU, kako kažu u kabinetu ministarke za energetsku tranziciju Anjes Panije-Rinaše. Posle razgovora tokom neformalnog sastanka ministara telekomunikacija, saobraćaja i energetike i visokih zvaničnika EU u Stokholmu, ministarstvo je objavilo da su zemlje naklonjene nuklearnoj energiji potvrdile „želju da ojačaju evropsku saradnju“ na tom polju.
Članice grupe će koordinisati pozicije za pregovore unutar EU
Bugarska, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Finska, Holandija, Poljska, Češka, Rumunija, Slovačka i Slovenija će se zalagati za sprovođenje naučnih istraživanja i razmenu tehničkog znanja u skladu sa Ugovorom o Euratomu, potpisanim 1957, stoji u objavi. Ministarke i ministri su se dogovorili da njihovi sektori za nuklearnu energiju rade zajedno na unapređivanju lanaca snabdevanja, razmatraju organizovanje grupnih programa obuke i industrijske projekte i da podrže inovativne tehnologije i rad postojećih nuklearki, saopšteno je.
Francuska je istakla ulogu nuklearne tehnologije u proizvodnji bazne električne energije i bezbednosti snabdevanja. Cilj inicijative za nuklearni savez je i da članice koordinišu pozicije u pregovorima unutar unije.
Komesarka Simson nagovestila da će nuklearke dobiti CfD ugovore
Rumunija je izrazila uverenje da dekarbonizacija saobraćaja i industrije nije moguća bez oslanjanja na sve izvore energije s niskim emisijama ugljenika i dodala da je nuklearna energija „sigurno i čisto rešenje“ za primenu uporedo sa obnovljivim izvorima.
Na neformalnom sastanku Saveta za energetiku, dela Saveta EU, ministri su razgovarali o planovima za reformu tržišta električne energije i pripremama da se sledeće zime i nakon toga obezbedi snabdevanje energentima.
Evropska komesarka za energetiku Kadri Simson nagovestila je da bi mere državne podrške kroz ugovore o razlici u ceni (CfD) mogle da obuhvate niskougljenična postrojenja – u suštini, nuklearne elektrane.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.