Podeli
Podeli
Firmi Hidroelektrane na Trebišnjici, koja posluju u okviru Elektroprivrede Republike Srpske, dodeljen je koncesioni ugovor za hidroelektranu Bileća.
Ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje hidroelektrane Bileća u opštini Bileća potpisali su Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, Gordan Mišeljev, direktor Hidroelektrana na Trebišnjici (HET), i Slobodan Čomić, v.d. izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).
HET je 2021. godine predao zahtev Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju za procenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje hidroelektrane Bileća.
Protočna hidroelektrana Bileća zamišljena je kao treća i poslednja u nizu podsistema Gornji horizonti. Prvo u kaskadi je postrojenje Nevesinje, a zatim sledi hidroelektrana Dabar, koja je u izgradnji.
Hidroelektrana Bileća će imati instaliranu snagu od 33,5 megavata. Očekuje se godišnja proizvodnja od 121,6 gigavat-sati, navodi se u saopštenju.
Investicija je procenjena na 127,7 miliona konvertibilnih maraka (65,3 miliona evra)
Ugovorom je predviđeno da hidroelektrana bude izgrađena u narednih pet godina. Koncesija je dodeljena na 50 godina, a investicija je procenjena na 127,7 miliona konvertibilnih maraka (65,3 miliona evra).
U budžet Opštine Bileća, biće usmereno 95 odsto sredstava
Koncesionar je pre zaključivanja ugovora o koncesiji u budžet Republike Srpske uplatio jednokratnu naknadu za ustupljeno pravo u iznosu od 638.578 konvertibilnih maraka, (326.499 evra).
Nakon izgradnje hidroelektrane, koncesionar će u budžet Republike Srpske plaćati koncesionu naknadu u iznosu od 0,0055 maraka (0.0028 evra) po proizvedenom kilovat-satu. U budžet opštine Bileća, biće usmereno 95 odsto sredstava.
Inače, ERS trenutno gradi HE Buk Bijela.
Bileća centar zelene energije
Ranije ove godine preduzeću V&Z zaštita iz Banjaluke je dodeljen ugovor za solarni park Bileća. Ugovorom je definisano da solarni park Bileća bude izgrađen za dve godine. Koncesija je dodeljena na 30 godina, a investicija je procenjena na 17,4 miliona konvertibilnih maraka (8,9 miliona evra).
U skoro svakoj opštini u istočnoj Hercegovini, na teritoriji Srpske, razvija se bar jedan velik poduhvat za proizvodnju zelene energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.