OIE

CWP ulazi na tržište Crne Gore sa solarnom elektranom snage 400 MW

cwp crna gora montechevo solar elektrana

Foto: Сергей Петров from Pixabay

Objavljeno

26.01.2023.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

26.01.2023.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

CWP Europe, kompanija za razvoj projekata za obnovljive izvore energiju, ulazi na tržište Crne Gore sa projektom solarne elektrane Montechevo ukupne snage 400 MW. Kada bude izgrađena i puštena u rad to će biti najveća fotonaponska elektrana u ovoj državi.

CWP Europe planira da solanu elektranu Montechevo izgradi na katastarskim opštinama Lastva, Čevo i Prentin Do na teritoriji Prijestonice Cetinje.

Vrednost planirane investicije je oko 360 miliona evra, a realizacija je je planirana u fazama, saopštila je kompanija CWP Europe. Početak izgradnje očekuje se 2025. godinu, a proizvodnja struje krajem 2026.

Očekivana godišnja proizvodnja elektrane je oko 650 GWh, što je dovoljno za snabdevanje zelenom električnom energijom više od 154.000 domaćinstava.

Električna energija proizvedena u elektrani Montechevo imaće, kako kažu u kompaniji CWP, veliki uticaj na smanjenje zagađenja vazduha u zemlji i doprineće da Crne Gora dostigne energetske ciljeve koje se odnose na udeo obnovljive energije u ukupnoj proizvodnji električne energije, naveo je CWP Europe.

Struja iz solarne elektrane smanjiće emisije CO2 u Crnoj Gori za 702.000 tona godišnje.

Kompanija trenutno u regionu razvija projekte snage 2.000 MW

CWP Europe je saopštio da će se u realizaciji projekta Montechevo rukovoditi najvišim međunarodnim standardima kako bi na najbolji mogući način doprineo razvoju lokalnih zajednica, kao i obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori i regionu.

CWP razvija projekte u jugoistočnoj Evropi i Australiji. Trenutno priprema gradnju elektrana na obnovljive izvore energije snage 2.000 MV u Bugarskoj, Rumuniji, Srbiji i Ukrajini. Projekti u Srbiji imaju kapacitet od 1.180 MW.

Kompanija je do sada pripremila više od 1.500 MW projekata u Evropi i Australiji, uključujući najveće vetroparkove u Srbiji (158 MW) i Rumuniji (600 MW).

Komentara: (1)
Zarko / 14.02.2023.

Postovani !
Posjedujem parcelu 129.000 m/2 , moguca prenamjena 5 i 6 kategorija. Dalekovod preko parcele , trafostanica udaljena 1500 m
Parcela je u blizini aeorodroma Podgorica
Ako postoi interesovanje stomo Vam na raspolaganju.
Pozdrav.
Zarko

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

26. januar 2023. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

26. januar 2023. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

26. januar 2023. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

26. januar 2023. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji