Vlasnici dve porodične kuće u Novom Pazaru dobiće sufinansiranje u iznosu od 50 odsto investicije za instaliranje solarnih panela. Subvencija je deo projekta „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike.
Dva novopazarska domaćinstva će na ovaj način proizvoditi zelenu energiju za sopstvenu potrošnju i postati prozjumeri (kupci-proizvođači).
Memorandume o saradnji na postavljanju dve krovne solarne elektrane u prostorijama Opštine Novi Pazar potpisali su predstavnici GIZ-a, građani, koji dobijaju subvencije i firme, koje su dobavljači opreme i instalateri.
Aleksandar Popović iz GIZ-a izjavio je da će se aktivnosti predviđene memorandumima odvijati u okviru pilot projekata koji se organizuju u okviru projekta „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji„.
Saradnja sa građanima će omogućiti bolji uvid u finansijske troškove i koristi instaliranja solarnih panela
Cilj je, kako je naveo, da se kroz te aktivnosti pomogne građanima s kojima su potpisani memorandumi, ali i svim drugim koji žele da postanu kupci-proizvođači solarne energije.
„Saradnja sa građanima sa kojima smo potpisali sporazum u Novom Pazaru, kao i nedavno u Kragujevcu, poslužiće kao iskustvo u izradi realnih finansijskih procena, to jest troškova i odnosa ulaganja, uštede i povrata investicije ugradnje solarnih panela u Srbiji“, naglasio je Popović.
U pripremi korak po korak vodiči „Kako postati kupac-proizvođač“
Saradnja sa građanima u Novom Pazaru i Kragujevcu biće i izvor informacija za korak po korak vodiče “Kako postati kupac-proizvođač”. Standardizovani modeli, odnosno ovakvi vodiči biće razvijeni za različite tipove prozjumera: domaćinstva, stambene zajednice, privatni sektor i ostale kupce-proizvođače. Prvi vodič za domaćinstva se očekuje do kraja godine.
Vodiči će detaljno objasniti pojmove, postupak instalacije solarnog postrojenja i način prilagođavanja mernog mesta. Daće preporuke za odabir adekvatnog postrojenja i kako izbeći predimenzionisanje elektrane, kao i opis potrebnih radova.
Vodiči će dati i smernice za adekvatnu eksploataciju solarnog postrojenja
U GIZ-u kažu da će vodič sadržati opis procedure potpisivanja ugovora o potpunom snabdevanju, kao i registracija kupaca-proizvođača u registru Elektrodistribucije Srbije (EDS). Vodiči će dati i smernice za adekvatnu eksploataciju solarnog postrojenja, održavanje tokom rada, kao i pravilno postupanje sa neispravnom i deinstaliranom opremom.
Benefiti pristupa kupac-proizvođač, podsećaju u GIZ-u, su smanjenje troškova za električnu energiju, veća nezavisnost od promena cene električne energije, sigurnost snabdevanja strujom, kao i stvaranje mogućnosti povezivanja sa sistemom grejanja i elektromobilnošću. Osim toga, ugradnja solarnih panela utiče na smanjenje emisija gasova koji doprinose zagađenju i efektu staklene bašte.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.