Električna energija

Energetska zajednica: Srbija onemogućava trgovanje strujom sa Kosovom*

Energetska zajednica Srbija onemogucava trgovanje strujom Kosovom resavanje spora

Foto: Steffen Wachsmuth from Pixabay

Objavljeno

07.09.2022.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.09.2022.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice je protiv Srbije pokrenuo postupak za rešavanje spora zbog toga što ona ne koordiniše raspodelu prekograničnog kapaciteta za prenos električne energije s Kosovom* i ne omogućava učesnicima na tržištu pristup najvećem dostupnom kapacitetu.

Nedostatak pristupa kapacitetu za interkonekciju na dva dalekovoda naveo je Sekretarijat Energetske zajednice da protiv Srbije otpočne proceduru za rešavanje spora.

Operator sistema, transmisije i tržišta (KOSTT) Kosova* upravlja jedinstvenom zonom i kontrolnim područjem u sistemu Kontinentalne Evrope.

Neto kapacitet prenosa na dve interkonekcije je nula, čime se zapravo sprečava trgovanje

Međutim, Elektromreža Srbije, takođe operator prenosnog sistema ili TSO, nije s KOSTT-om dogovorio mehanizam određivanja neto kapaciteta prenosa (NTC) za interkonekcije od Niša do Kosova B i od Kruševca do Podujeva, niti je odredio ikakav nivo dostupnog kapaciteta za ta dva dalekovoda, kažu u sekretarijatu. Stoga vrednost NTC-a za te dve interkonekcije iznosi nula, čime se zapravo sprečava trgovanje, dodali su.

Sekretarijat Energetske zajednice je postupak rešavanja spora pokrenuo u julu uvodnim pismom kojeg je poslao Srbiji. Ova zemlja krši Direktivu o električnoj energiji (2009/72/EC) i Uredbu o uslovima za pristup mrežama radi prekogranične razmene električne energije (714/2009), budući da EMS ne sarađuje s KOSTT-om u pogledu koordinisanja alokacije prekograničnog kapaciteta i učesnicima na tržištu ne omogućava pristup najvećem dostupnom kapacitetu, a Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS), nacionalno regulaciono telo, nije izdejstvovala da se srpski TSO pridržava svojih obaveza, objašnjeno je.

Elektromreža Srbije ne sarađuje sa operatorom prenosnog sistema Kosova*, a Agencija za energetiku Republike Srbije se nije pobrinula da EMS ispoštuje propise Energetske zajednice

Svrha prvog koraka u proceduri je da se Srbiji dâ prilika da reaguje na navode o kršenju propisa Energetske zajednice i da omogući sekretarijatu da u potpunosti utvrdi činjeničnu i pravnu pozadinu slučaja, stoji u saopštenju.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska neto merenje neto obracun zakon susnjar

Hrvatska usvojila izmene propisa za decentralizaciju energetike – neto obračun menja neto merenje

7. septembar 2022. - Vlada Hrvatske usvojila je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji

bih usaglasen zakon trziste elektricne energije cbam berza lakic kosarac djokic

BiH entiteti usaglasili zakon o tržištu električne energije – najavljeno formiranje berze u Mostaru

7. septembar 2022. - BiH je posle desetak godina usaglašavanja konačno dogovorila Zakon o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

7. septembar 2022. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

7. septembar 2022. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane