Regulatorna uprava za energetiku (ERE) Albanije je saopštila da su u toku pripreme za rekonstrukciju dalekovoda od 220 kilovolti koji tu zemlju povezuje s Crnom Gorom, ali i da će biti izgrađen još jedan, od 110 kilovolti. Postoji i projekat za dalekovod od 110 kilovolti koji bi išao na Kosovo*.
Albanija i Severna Makedonija grade svoju prvu interkonekciju, nadzemni dalekovod od 400 kilovata od Bitolja do Elbasana koji će biti deo regionalnog Koridora 8. Prepoznajući potrebu za povećanjem kapaciteta i kvaliteta prenosa, Regulatorna uprava za energetiku (ERE) Albanije je u svom godišnjem izveštaju navela da namerava da sa Kosovom* i Crnom Gorom napravi po jedan sekundarni interkonektor.
Albanija računa na brojne projekte za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na severu i severoistoku zemlje i želi da poveća kapacitet za izvoz struje
Postojeći dalekovod od 220 kilovolti koji povezuje Vau i Dejes u Albaniji sa Podgoricom ima kapacitet od 278 megavolt-ampera i izgrađen je 1972. godine, napominje ovo regulatorno telo i ističe da on mora da se rekonstruiše. Ukazalo je i na brojne inicijative za instaliranje elektrana na obnovljive izvore na severu i severoistoku zemlje, a uz njih bi bili potrebni pouzdaniji interkonektori većeg kapaciteta.
ERE je saopštio da bi nadzemni dalekovod od 110 kilovata trebalo izgraditi od Velipoje u Albaniji do Ulcinja. Projekat je još u začetku, saopštila je uprava i dodala da treba uspostaviti saradnju s crnogorskim vlastima.
Projekat za sekundarnu interkonekciju s Crnom Gorom je u ranoj fazi
Deo interkonekcije s albanske strane treba da bude dugačak osam kilometara. Kako poručuju iz ERE-a, ovo granično područje i s jedne i sa druge strane ima potencijala za proizvodnju struje iz vetra.
Za drugi planirani dalekovod od 110 kilovata zamišljeno je da će povezati transformatorske stanice u Bajramu Curiju i Kukesu na albanskoj strani sa susednim područjima na Kosovu*, otkrio je ERE.
Prvi interkonektor, od 400 kilovolti, završen je 2016, ali je pušten u rad tek 2020, što je otvorilo put za osnivanje zajedničke berze struje. Projekat dalekovoda je vredeo 70 miliona evra.
Albanija skoro svu svoju struju proizvodi u hidroelektranama, ali namerava da diverzifikuje energetski miks i umanji zavisnost od uvoza električne energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.