Električna energija

EMS potpisao ugovor vredan 6,5 miliona evra za Transbalkanski koridor

ems-transbalkanski-koridor-juzna-backa-elnos

Slika: Potpisivanje ugovora (EMS)

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektromreža Srbije (EMS) i konzorcijum, koji čine Energotehnika Južna Bačka, Elektromontaža Kraljevo i Elnos BL potpisali su ugovor, vredan 6,5 miliona evra, o radovima na drugoj fazi Transbalkanskog elektroenergetskog koridora.

Radovi obuhvataju izgradnju 400 kV razvodnog postrojenja i transformacije 400/220 kV u TS Kraljevo 3 i opremanje 400 kV dalekovodnog polja u TS 400/110 kV Kragujevac 2.

Ugovor su potpisali generalni direktor EMS-a Jelena Matejić i predstavnik konzorcijuma Ilija Labus. Izvođači imaju 610 dana da završe radove.

Transbalkanski koridor povezuje tržišta električne energije u Rumuniji, Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Italiji

Transbalkanski koridor je projekat koji ima nacionalni i regionalni značaj jer će spojiti tržišta električne energije u Rumuniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Italiji. Prva faza u Srbiji završena je u decembru 2017. godine, dok je Rumunija svoj deo koridora pustila u rad u maju 2018.

Investicije u drugoj fazi iznose 29,6 miliona evra

Druga faza koridora u Srbiji podeljen je u dva lota. Lot 1 uključuje izgradnju 400 kV dalekovoda između trafostanica Kragujevac 2 i Kraljevo 3. Ugovor za ove radove potpisan je u martu, dok je izgradnja započela sredinom juna u Kragujevcu.

Očekuje se da će radovi na lotu 2 početi uskoro, saopštio je EMS.

Investicije u drugoj fazi iznose 29,6 miliona evra. Projekat se finansira zajmom od 15 miliona evra, koji obezbeđuje KfW, grantom od 6,5 miliona evra iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan i iz sopstvenih sredstava EMS-a.

Jelena Matejić, generalna direktorka EMS-a, izjavila je da će druga faza Transbalkanskog koridora poboljšati infrastrukturu za prenos električne energije i stabilnost snabdevanja električnom energijom u centralnim delovima Srbije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

statkraft resalta hrvatska prodaja

Resalta preuzela poslovanje firme Statkraft u Hrvatskoj

4. septembar 2020. - Norveška kompanija Statkraft je oktobra prošle godine doneo odluku da napusti tržišta Indije, Holandije i Hrvatske

google gugl energija vestacka inteligencija ai digitalizacija data centri brookfield hidroelektrane

Google potpisao najveći korporativni ugovor o otkupu električne energije iz hidroelektrana

4. septembar 2020. - Tehnološke kompanije nastavljaju potragu za izvorima energije, koji će zadovoljiti glad za energijom data centara i veštačke inteligencije

Bugarska firma na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

Bugarska firma će na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

4. septembar 2020. - Jedna vidinska firma namerava da instalira pontonsku mikrohidroelektranu, uz ambiciju da izgradi niz takvih pogona na bugarskom delu Dunava

Cista tranzicija dekarbonizacija ostale prioritetima u nacrtu budzeta EU

Čista tranzicija, dekarbonizacija ostale među prioritetima u nacrtu budžeta EU

4. septembar 2020. - U predlogu budžeta EU za period 2028-2034 uvodi se Evropski fond za konkurentnost od 409 milijardi evra, namenjen za strateške tehnologije