OIE

Firme u Hrvatskoj će plaćati i do 80% manju naknadu za podsticanje OIE

Firme-Hrvatska-naknada-za-OIE-smanjenje

Slika: Pixabay

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetski intenzivne kompanije u Hrvatskoj moći će na godišnjem nivou da uštede do deset miliona evra tako što će plaćati manju naknadu za obnovljive izvore energije.

Evropska komisija je, u skladu s pravilima EU o državnoj pomoći, odobrila hrvatsku šemu za smanjenje naknade za OIE, koju plaćaju energetski intenzivne kompanije. Uredbu o ovoj šemi pripremilo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u aprilu prošle godine.

Podrška OIE u Hrvatskoj trenutno se finansira iz naknade koju potrošači električne energije na svojim računima plaćaju na osnovu njihove potrošnje. Inače, pre mesec dana Vlada Hrvatske donela je uredbu o kvotama za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, čime su uvedene aukcije.

Kompanijama naknada može da bude smanjena najviše 80%

Šema koja će se primenjivati do 31. decembra 2021. imaće privremeni godišnji budžet od deset miliona evra, i moći će da ga koriste firme aktivne u Hrvatskoj u sektorima koji su posebno energetski intenzivni, što znači sa većom potrošnjom električne energije, i koji su više izloženi međunarodnoj trgovini, saopštila je Evropska komisija.

Korisnici ove šeme mogu da dobiju smanjenje naknade od najviše 80%.

Smanjenje naknade biće moguće samo za energetski intenzivne kompanije izložene međunarodnoj trgovini

Hrvatska je, takođe, Evropskoj komisiji na odobravanje podnela i plan prilagođavanja kako bi sa pravilima o državnoj pomoći uskladila nivoe umanjenja koje su dobile firme od 2013.

Slovenija je privremeno ukinula plaćanje naknade

Evropska komisija je saopštila da smanjenje može biti odobreno samo energetski intenzivnim kompanijama izloženim međunarodnoj trgovini, u skladu sa zahtevima Smernica o državnoj pomoći za zaštitu životne sredine i energetiku 2014-2020.

Inače, Slovenija je u martu privremeno oslobodila domaćinstva i male firme od obaveze plaćanja naknade iz koje se finansiraju subvencije proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora.

Početkom aprila Federacija Bosne i Hercegovine odlučila je da naknadu u drugom i trećem kvartalu održi na istom nivou kao i u prvom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

svet vestacka inteligencija ai data centri nuklearna energija iaea atomi za algoritme

Revolucionarni skup u Beču: Nuklearna energija i AI prave savez „Atomi za algoritme“

19. jun 2020. - Globalni lideri u oblasti energetike i tehnologije okupili su se na prvom simpozijumu o veštačkoj inteligenciji i nuklearnoj energiji

crna gora nekp zakon o pregranicnoj razmeni elektricne energije i prirodnog gasa sahmanovic

Crna Gora usvojila Nacionalni energetski i klimatski i plan

19. jun 2020. - Vlada je usvojila Nacionalni energetski i klimatski plan i Predlog zakona o prekograničnoj razmeni električne energije i prirodnog gasa

Srbija najbolja na Zapadnom Balkanu Energetska zajednica

Energetska zajednica: Srbija najbolja na Zapadnom Balkanu u usklađivanju propisa sa EU

19. jun 2020. - Zamajac mora da bude održan, naglasio je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski u Godišnjem izveštaju o implementaciji

Djedovic Handanovic, Za 180.000 domacinstava nizi racuni za elektricnu energiju

Đedović Handanović: Za 180.000 domaćinstava niži računi za električnu energiju

19. jun 2020. - Više od 180.000 domaćinstava ima umanjenje računa za električnu energiju od novembra do kraja grejne sezone.