Električna energija

Zemlje centralne i jugoistočne Evrope proširuju saradnju u oblasti energetike

Slika: Evropska komisija

Objavljeno

29.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zemlje centralne i jugoistočne Evrope, uključujući 9 članica EU i 8 članica Energetske zajednice, proširile su u okviru inicijative CESEC saradnju na električnu energiju, energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije. U tom cilju je juče na ministarskom sastanku u Bukureštu potpisan memorandum o razumevanju.

Ministri zemalja centralne i jugoistočne Evrope potpisali su u Bukureštu Memorandum o razumevanju kojim se dopunjuje Inicijativa o povezivanju zemalja centralne i jugoistočne Evrope (CESEC) u oblasti energetike. Inicijativa je pokrenuta u 2015. godini kako bi se omogućilo sigurnije snabdevanje gasom u zemljama članicama EU u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, a sada je ta saradnja proširena na električnu energiju, energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije.

Memorandum se odnosi na zajednički pristup u vezi sa tržištima električne energije, energetskom efikasnosti i razvojem obnovljivih izvora energije. Takođe, memorandum sadrži listu prioritetnih projekata za uspostavljanje međusobno povezanih regionalnih tržišta električne energije, kao i specifične aktivnosti za podsticanje obnovljivih izvora energije i investiranje u energetsku efikasnost. Dogovoreni su i nacionalni planovi za poboljšanje trgovinskih aranžmana u regionu.

Na sastanku su razmotreni ciljevi i projekti u sektoru gasa. Između ostalog, parafiran je Sporazum o dodeli sredstava iz Insutrmenta za povezivanje Evrope (CEF) za LNG terminal u Hrvatskoj.

Do stabilnog snabdevanja putem saradnje i solidarnosti

Potpredsednik Evropske komisije za Energetsku uniju Maroš Šefčovič, koji je učestvovao na sastanku, rekao je da se saradnja u okviru CESEC-a pokazala kao uspešna i dokazala pritom da je rešenje u solidarnosti.

„S obzirom na brzu realizaciju u oblasti gasa, proširujemo obim saradnje u regionu na električnu energiju, obnovljive izvore i energetsku efikasnost. Time će se obuhvatiti sve dimenzije projekta evropske solidarnosti , tojest Energetske unije“, dodao je on.

„Širenjem CESEC na druge oblasti, obezbedićemo efikasan pristup alternativnim izvorima energije, promovisati konkurenciju i niže cene, a takođe i dekarbonizovati ekonomije u regionu“, rekao je komesar za klimatsko delovanje i energiju Miguel Arias Canete.

On je dodao da će se ulagati dalji napori u cilju razvoja energetske infrastrukture u regionu.

Ministar zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Tomislav Ćorić istakao je da je sigurnost i stabilnost energetskog tržišta u susednim zemljama bitna za stabilnost i održivost hrvatskog tržišta. Prema njegovim rečima, zato je važno širiti ideje, iskustva i pravila EU na zemlje CESEC koje se pripremaju za članstvo u EU.

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić rekao je da memorandum garantuje da će sve zemlje raditi na energetskoj sigurnosti i to ne samo zemalja Zapadnog Balkana, već i drugih zemalja koje imaju problema u snabdevanju električnom energijom tokom godine.

On je istakao da su projekti u okviru Transbalkanskog elektroenergetskog koridora na vrhu liste prioritetnih projekata.

„Za Srbiju je posebno važno da je EK snažno podržala projekat izgradnje interkonekcije između Srbije i Crne Gore, koja je deo projekta povezivanja Crne Gore i Italije putem podvodnog kabla. Na taj način ceo region će dobiti pristup novim tržištima električne energije“, rekao je Antić.

Prioritetni projekti u oblasti električne energije u okviru CESEC-a uključuju unapređenje prenosnih kapaciteta između Bugarske, Rumunije i Grčke; unapređenje prenosnih kapaciteta duž koridora Istok-Zapad iz Italije do Rumunije preko Balkana; električne veze između Mađarske i Srbije; infrastrukture kojim dr energetski sistemi Ukrajine i Moldavije integrišu na evropsko tržište električne energije.

U oblasti obnovljivih izvora u zemljama CESEC-a izvršiće se procena potencijala obnovljive energije u regionu do 2030. i 2050. godine i promovisati najbolje prakse i alati za finansiranje razvoja obnovljivih izvora energije.

U pogledu energetske efikasnosti, fokus će biti na finansiranju i korišćenju finansijskih instrumenata kako bi se podstakla privatna ulaganja. Fokus će biti i na vrstama podrške za razvoj projekata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

29. septembar 2017. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

29. septembar 2017. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

29. septembar 2017. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

29. septembar 2017. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila