OIE

Vetroparkovi na vodi mogli bi negativno uticati na ribarstvo u EU

ribarstvo-EU-vetroparkovi-na-vodi

Photo: Pixabay/moritz320

Objavljeno

10.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropski parlament upozorio je na negativan uticaj koji bi nove vetroelektrane na vodi mogle imati na ribarstvo u Evropskoj uniji (EU) i pozvao da se ispitaju načini da se to izbegne ili ublaži, kao i da se donesu mere kojima bi se zaštitili oni koji žive od ribarenja.

Kako bi se zaštitlo ribarstvo, zemlje članice treba da obezbede da se nove vetroturbine na vodi ne postavljaju u zonama gde se ribari i da se gradnja dozvoli samo ukoliko postoje garancije da neće biti negativnih ekoloških, socijalno-ekonomskih i društveno-kulturnih posledica, navodi se u rezoluciji koja usvojena ove nedelje.

Vetroturbine ne treba da se postavljaju u zonama gde se ribari

Takođe, ribare treba uključiti u proces donošenja odluka u vezi sa izgradnjom vetroparkova na vodi kako bi se smanjio potencijalni negativni uticaj, a zemlje članice EU treba da obezbede kompenzaciju oštećenim ribarima i omoguće pristup osiguranju za brodove koji ribare u zonama gde se nalaze vetroturbine.

Obnovljivi izvori poput plutajućih vetroelektrana, vodonika i solara bi bili prikladniji

U rezoluciji se navodi i da bi drugi sistemi za obnovljive izvore energije, poput plutajućih vetroelektrana, vodonika i solara, bili prikladniji za neke zone gde se obavlja ribolov.

Poziva se i na saradnju sa Velikom Britanijom, bivšom članicom EU, s obzirom na to da se preko 85% kapaciteta vetroelektrana na vodi EU nalazi u Severnom moru, Baltičkom moru i severozapadnom Atlantiku.

Vetroelektrane na vodi bi 2050. godine trebalo da pokrivaju 30% potrošnje struje u EU

Prema procenama Evropske komisije, vetroelektrane na vodi bi 2050. godine trebalo da pokrivaju 30% potrošnje električne energije u EU. U vodama unije već se nalazi 110 vetroelektrana, sa više od 5.000 turbina, a za postizanje cilja za 2050. godinu potrebno je vetroparkovima pokriti 15 puta više vodene površine nego što je trenutno slučaj.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

irena vodonik trgovina

IRENA: Novi lanci snabdevanja vodonikom moraju biti održivi

10. jul 2021. - Novo svetsko tržište obnovljivog vodonika može stvoriti prilike za zemlje u razvoju, ali se mora voditi računa o održivosti, navodi IRENA

srbija nis sinopec gasprom

NIS i Sinopec će razvijati projekte za zelenu energiju i skladištenje CO2

10. jul 2021. - Iza NIS-a je Gasprom, a iza Sinopec Petroleum Engineering Corporation, Sinopec, jedna od najvećih naftno-gasnih kompanija u svetu

Britanija drzavnog giganta GB Energy druge zemlje sve vise elektrana

Državni gigant GB Energy kao odgovor na značajno učešće stranih kompanija u energetskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva

10. jul 2021. - Grad Minhen drži veći deo vetroparkova na moru u britanskim vodama nego sama vlada u Londonu, upozorio je sekretar za energetiku Ed Miliband

Jan Konrad unicorn Systems intervju digitalizaciju igraca elektricne energije

Unicorn Systems olakšava digitalizaciju, ulazak novih igrača na tržište električne energije

10. jul 2021. - TSO-ovima treba razmena podataka s nižim segmentima i to sve do individualnih uređaja koji učestvuju na tržištu struje. Softver kompanije Unicorn Systems doprinosi integraciji svih učesnika, kaže njen CCO Jan Konrad.