Uzrok lančanog nestanka električne energije u četiri zemlje Balkana bilo je smanjivanje rastojanja između vegetacije i dva dalekovoda, saopštila je Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E).
ENTSO-E istražuje nestanak struje, koji se desio 21. juna, zbog kojeg su Bosna i Hercegovina, gotovo cela Albanija i Crna Gora, kao i delovi Hrvatske tri sata ostali bez struje.
ENTSO-E, Agencija Evropske unije za saradnju energetskih regulatora (ACER) i regulatori i operatori prenosnog sistema u regionu prvi sastanak o incidentu održali su u julu. Na sastanaku su bili prisutni operatori Operatori i Sistemit te Transmetimit (OST) iz Albanije, Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Hrvatski operator prenosnog sistema (HOPS).
Tada je rečeno da je nestanak struje izazvao ispad sa prenosne mreže dalekovoda u Crnoj Gori i dalekovoda između Albanije i Grčke.
Sada je ENTSO-E objavio Privremeni (činjenični) izveštaj koji opisuje uslove u sistemu pre incidenta, njihovu promenu tokom incidenta, kao i preduzete korake neposredno nakon što se incident dogodio.
Prva dva kratka spoja nastala su zbog vegetacije
Izveštaj bi trebalo da posluži kao osnova za dalju istragu od strane Stručne komisije, sastavljene od predstavnika ENTSO-E-a, ACER-a i nacionalnih regulatornih tela, koja će pripremiti završni izveštaj, saopštio je ENTSO-E.
Kako se navodi u Privremenom izvještaju, niz događaja je započeo ispadom dalekovoda Podgorica 2 – Ribarevine u 12,09 sati zbog kratkog spoja uzrokovanog skraćenjem rastojanja između dalekovoda i vegetacije ispod njega. Prekid je izazvao početni pad napona u regionu, ali su se naponi brzo stabilizovali, navodi se u izveštaju.
Drugi prekid je bio ispad dalekovoda Zemblak – Kardija, između Albanije i Grčke, u 12:21. Kratki spoj je opet nastao zbog skraćenja rastojanja između dalekovoda i vegetacije ispod njega, kao i kod prvog.
Očekuje se da će konačni izveštaj biti objavljen do početka 2025.
Lančani događaj je nastavljen isključenjem 220 kV vodova i podmorskog kabla Monita, između Crne Gore i Italije. To se desilo zbog podnaponske zaštite u Lastvi u Crnoj Gori, pa je celo područje, koje obuhvata četiri države, ostalo bez napona u 12:24.
Tokom incidenta, kako se navodi u izveštaju, aktivirala se automatska regulacija napona i svi transformatori su pravilno reagovali, s obzirom na regulisane zadate vrednosti napona.
Konačni izveštaj Stručne komisije ne samo da će, kako kaže ENTSO-E, dati analizu incidenta, već i preporuke, ako je potrebno, kako bi se sprečile slične pojave u budućnosti.
Stručna komisija počela je sa radom u julu 2024, a očekuje se da će konačni izveštaj biti objavljen na sajtu organizacije ENTSO-E do početka 2025.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.