Energetska efikasnost

Usvojen Zakon o energetskoj efikasnosti u BiH

Foto: www.parlamentfbih.gov.ba

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dom naroda Federalnog parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) usvojio je predlog Zakona o energetskoj efikasnosti koji bi trebalo da stvori uslove za poboljšanje energetske efikasnosti u državi.

Na usvajanje ovog zakona u BiH čeka se od 2013. godine, a ova država je više puta bila kritikovana zbog neispunjavanja obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice. Novi zakon, koji je ranije usvojen u predstavničkom domu, uvrstiće odredbe iz tri direktive EU, javljaju bosanski mediji.

U zakonu se navodi da se poboljšanje energetske efikasnosti u BiH, kao i nacionalni ciljevi u pogledu ostvarivanja uštede u potrošnji energije u periodu do 2020. godine utvrđuju Nacionalnim akcionim planom energetske efikasnosti (NEEAP) čiji je sastavni deo Akcioni plan za energetsku efikasnost u Federaciji BiH (EEAPF).

Na nivou lokalnih samouprava, zakon predviđa niz mera koji bi trebalo da dovedu do uštede u potrošnji energije. Ove mere između ostalog predviđaju adaptaciju i održavanje objekata koje koriste lokalne samouprave i javna preduzeća čiji su osnivač i poboljšanje komunalnih usluga kao što su javno osvetljenje, snabdevanje vodom, upravljanje otpadom i transport.

Snabdevači električnom ili toplotnom energijom i prirodnim gasom dužni su da krajnjem kupcu obezbede uređaje za merenje potrošnje energije kojima se utvrđuju podaci o stvarnoj potrošnji, dok su organi javne uprave i javna preduzeća dužna da vrše upravljanje energijom u prostorijama u kojima posluju. To između ostalog podrazumeva obuku i edukaciju zaposlenih, kao i uspostavljanje i sprovođenje kriterijuma energetske efikasnosti u postupcima nabavke dobara i usluga.

Zakon o energetskoj efikasnosti stupiće na snagu nakon objave u Službenim novinama Federacije BiH. Na taj način biće ispunjena jedna od obaveza BiH kao potpisnice Ugovora o osnivanju Energetske zajednice.

Podsetimo, krajem prošle godine ambasadori više zapadnih zemalja i EU pisali su institucijama Federacije Bosne i Hercegovine kako bi izrazili snažnu podršku usvajanju Zakona o energetskoj efikasnosti. Donošenje Zakona o energetskoj efikasnosti jedna je od obaveza koju je BiH morala da ispuni kako bi imala pristup fondovima EU kada su u pitanju projekti u oblasti energetike.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

7. februar 2017. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

subvencije solarne elektrane srbija djedovic

Subvencije za solarne elektrane dobilo 28 opština i gradova u Srbiji

7. februar 2017. - Ukupno 28 lokalnih samouprava dobilo je subvencije za instaliranje solarnih elektrana na krovovima 30 objekata od javnog značaja

subvencije domacinstva energetska efikasnost solarni paneli toplotne pumpe

Srbija raspisuje novi javni poziv za subvencije za energetsku efikasnost u drugom kvartalu 2025.

7. februar 2017. - Ministarstvo rudarstva i energetike je prošle godine pokrenulo projekat Čista energija i energetska efikasnost za građane

vlada crne gore lista energetski projekti komarnica krusevo

Crna Gora usvojila listu od 15 prioritetnih energetskih projekata 

7. februar 2017. - Vlada Crne Gore usvojila je Jedinstvenu listu prioritetnih infrastrukturnih projekata za sektor energetike